Във вторник – 5 май 2015 година в община Сопот се получи обява от Частен съдебен изпълнител, че на 12 май ще се пристъпи към разпродажба на общинска собственост с цел покриване на дълг, образуван след корекция на проект финансиран по ОП „Околна среда”. В обявата е споменато, че ще се разпродава имущество офис-обзавеждане на администрацията и Общинския съвет. Това съобщи кметът на община Сопот Веселин Личев. Въпросът е, защо се престъпва към обзавеждане и компютри, в които има лична и служебна информация и програми, което ще доведе до спиране на административното обслужване на гражданите, след като в списъка има общински фирми. Според Личев това е „цинично отношение към сопотчани, отнемайки им конституционното право да бъдат обслужвани от общинската администрация и опит да се ликвидира една добре работеща община”.
Това е грубо нарушение и на споразумение, подписано между фирмата взискател, ВМЗ /който дължи няколко милиона на общината/ и самата община, за отсрочка, която изтича в края на май тази година. Кметът припомни, че към момента общината е изплатила всички лихви, такси и адвокатски хонорари и остава само главницата на дълга. Отделно всеки момент община Сопот ще получи разрешение и за безлихвен заем, с който ще се разплати по дълга и 5-годишната сага да приключи, коментира Личев.
От януари до април тази година община Сопот е проверявана от Икономическа полиция – Пловдив и от Окръжна прокуратура – Пловдив. И двете институции са категорични, че няма нарушения и че нарушенията са в управляващият орган на ОП „Околна среда”. Има и решение на Административен съд – Пловдив, от което става ясно, че ОП ОС трябва незабавно да вдигне корекцията.
Кметът твърди, че в последния момент преди решаването на проблема са се включили мошеници, изкупувайки малка част от дълга с цел политически дивиденти. Ясно е, че корекцията ще бъде премахната, защото община Сопот няма вина. Истината е на страната на Община Сопот, на Общински съвет – Сопот и на гражданите на Сопот и тя трябва да възтържествува, добави Веселин Личев.
Корекцията в размер на 3,5 милиона лева бе наложена по проекта за пречиствателната станция, изградена преди 5 години. През това време по проекта общината е преживяла над 35 проверки, включително и на ОЛАФ и Европейския омбудсман, като всички заключения са в полза на общината.
В подкрепа на общината се обявяват граждани от Сопот, които са обединени в Инициативен комитет. Те са в готовност да обсадят общинската администрация и да не допуснат частните съдебни изпълнители в нея. В същото време ще блокират и пътя София – Бургас.