Областният управител на област Пловдив Розалин Петков поздрави ръководството, преподавателите и възпитаниците на Пловдивската духовна семинария "Свети Свети Кирил и Методий". В денят, в който едно от най-старите средни училища в България чества своя патронен празник, се отбелязват още две важни годишнини - 25 години от възстановяването на Пловдивската духовна семинария и 100 години от установяването и в Пловдив.
„Мисията на Пловдивската духовна семинария е свързана с най-ценното за българина - християнската вяра, просвета и духовна култура. Затова на всички възпитаници на Семинарията пожелавам, независимо от това какъв път ща поемат след завършването на средното си образование, да запазят в сърцата си завинаги вярата и стремежа на българина към духовност, да пазят християнските добродетели и да ги предадат на младите хора и след тях.“ – каза в приветствието си Розалин Петков.
В тържествената програма взеха участие с църковни песни, момчетата от Хора към Семинарията и техните приятели - талантливите ученици от паралелките с музикален профил, изучаващи български фолклор от СОУ "Любен Каравелов" и учениците от Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов", които изнесоха театрален спектакъл.
Поздрави по повод тройния празник отправиха също заместник -кметът на община Пловдив Стефан Стоянов, Началникът на РИО на МОН в Пловдив - Иванка Киркова, бившият областен управител и бивш кмет на Пловдив Тодор Петков, който в мандата си като кмет е върнал сградата на Семинарията.
В началото на тържествената вечер слово произнесе ставрофорния свещеноиконом Добромир Костов - Ректор на Пловдивската духовна семинария и протосингел на Негово Високопреосвещенство † Пловдивския митрополит Николай.
Тържеството завърши с вълнуващото обръщение към семинаристите, гостите и приятелите на Пловдивската семинария, което направи Негово Високопреосвещенство † Великотърновския митрополит Григорий - Ректор на Православната духовна академия, носеща също името "Свети Свети Кирил и Методий".
Всички гости получиха икона на Светите братя и специален възпоменателен плакет, отбелязващ 25 -та годишнина от възстановяването на Пловдивската духовна семинария.
Пловдивската духовна семинария “Св. св. Кирил и Методий” е едно от най-старите средни училища в България. Началото му е в далечната 1878 г., когато по настояване на Екзарх Йосиф в град Прилеп е основано свещеническо школо. През 1883 г. то е преместено в Одрин, а девет години по-късно вече е в Цариград, преобразувано в четирикласно училище и става известно като Цариградска духовна семинария. По-късно духовната семинария е прехвърлена в България, а през 1915 г. се установява в Пловдив. През 50-те години на ХХ в. Пловдивската духовна семинария, заедно със Софийската са слети и прехвърлени в Черепиш. През 1990 г. учебният процес в Пловдив е възстановен. Духовната семинария в Пловдив е средно общообразователно духовно училище с прием след VІІ клас и петгодишен курс на обучение. Годишно се обучават средно около 100 ученици на възраст от 14 до 19 години. Абитуриентите получават диплома за средно богословско образовани, призната от Министерството на образованието и науката. С нея може да се кандидатства както в духовни, така и в светски университети в страната и чужбина. Учениците живеят на пълен пансион като стипендианти на Св. Синод.
Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий” е висше богословско училище под ръководството на Св. Синод на Българската православна църква. Тя е продължител на традицията на Духовната академия от 1950-1991 г. Академията подготвя свещенослужители, църковнослужители, учители за българските духовни училища и др. Завършилите академията могат да се реализират в областта на християнската просвета, духовната култура и църковната администрация.