Още през тази година ще бъдат анализирани и обсъдени  промени в Закона за местните данъци и такси и от следващата ще приложим новостите. Това заяви в Пловдив вицепремиерът Томислав Дончев, който участва в Годишната среща  на местните власти от Югоизточна Европа, която се провежда в Пловдив.
Българските местни власти имат нужда от нови източници на приходи, за да бъдат финансово независими и да не тежат на държавата, добави още  Томислав Дончев.
36 милиарда лева се очаква да бъдат усвоени през новия програмен период, каза още вицепремиерът. Той добави, че държавата ще окаже методическа помощ на общините в да увеличат събираемостта на данъците.
В рамките на годишната среща на местните власти от Югоизточна Европа Томислав Дончев  връчи на 18 български общини "Етикет за иновации и добро управление на местно ниво.
Отличените общини са Банско, Бяла Слатина, Враца, Вълчидол, Габрово, Горна Оряховица, Димитровград, Добрич, Долна баня, Кнежа, Ловеч, Павликени, Петрич, Поморие, Свищов, София, Троян и Търговище. Представителите на "отличниците" получиха наградите си от вицепремиера по европейските фондове и икономическата политикаи Томислав Дончев.
България е първата държава - членка на Съвета на Европа (СЕ), която през 2010 г. получи право (акредитация) да присъжда на свои общини "Етикет за иновации и добро управление на местно ниво". Той представлява кристален дванадесетостен, върху чиито стени са гравирани на български език 12-те принципа за добро демократично управление от Стратегията за иновации и добро управление на СЕ. 
Томислав Дончев коментира и идеята да се облагат земеделските земи с данък. Той обясни, че подобна практика не е много популярна в Европейския съюз. Според него трябва да се изчерпи обичайната данъчна база в общините и да се направи преразглеждане на нивата на данъците.

Той повдигна въпроса дали всички коректно плащат данъци. Там държавата е готова да помогне методически на местните власти, за да се повиши събираемостта на данъците по общини.

Практиката над половината от финансирането от ЕС да отива в местните власти, ще бъде запазена и през следващия програмен период, обяви още вицепремиерът. Той уточни, че като се изключи тежката инфраструктура-магистрални пътища  и железници, по- голямата част от останалите пари отиват в българските общини. Точно на тях ще се разчита, те да бъдат основната институция, която превръща парите в блага-най-тежкият процес.

 

18 български общини получиха "Етикет за иновации и добро управление на местно ниво" днес в Пловдив. Това стана на специална церемония в рамките на Годишната среща на местните власти от Югоизточна Европа, която продължава втори ден в Града под тепетата.

Отличените общини са Банско, Бяла Слатина, Враца, Вълчидол, Габрово, Горна Оряховица, Димитровград, Добрич, Долна баня, Кнежа, Ловеч, Павликени, Петрич, Поморие, Свищов, Столична, Троян и Търговище. Представителите на "отличниците" получиха наградите си от вицепремиера по европейските фондове и икономическата политикаи Томислав Дончев.

България е първата държава - членка на Съвета на Европа (СЕ), която през 2010 г. получи право (акредитация) да присъжда на свои общини "Етикет за иновации и добро управление на местно ниво". Той представлява кристален дванадесетостен, върху чиито стени са гравирани на български език 12-те принципа за добро демократично управление от Стратегията за иновации и добро управление на СЕ.

- See more at: http://plovdiv.topnovini.bg/node/607408#sthash.OTXW8va2.dpuТомислав Дончев каза още, че преди парламентарните избори от ГЕРБ са предложили друг модел за плащане на местните данъци и такси. Над данъка да има добавка,  а не част от данъка, който отива в централния бюджет да бъде отстъпван на общините. По думите му факт е, че българските местни власти имат нужда от нови източници на финансиране.Той  коментира и идеята да се облагат земеделските земи с данък. Той обясни, че подобна практика не е много популярна в Европейския съюз. Според него трябва да се изчерпи обичайната данъчна база в общините и да се направи преразглеждане на нивата на данъците.   Томислав Дончев повдигна въпроса дали всички коректно плащат данъци. Там държавата е готова да помогне методически на местните власти, за да се повиши събираемостта на данъците по общини.Практиката над половината от финансирането от ЕС да отива в местните власти, ще бъде запазена и през следващия програмен период, обяви още вицепремиерът. Той уточни, че като се изключи тежката инфраструктура-магистрални пътища  и железници, по- голямата част от останалите пари отиват в българските общини. Точно на тях ще се разчита, те да бъдат основната институция, която превръща парите в блага-най-тежкият процес.