Кандидатстудентската кампания в Медицински университет - Пловдив е в разгара си. 10% от оценките на първия изпит по биология са отлични, а 30% са двойки, което е добър резултат, отчитат от висшето учебно заведение.

„За първи път експериментирахме модерни кандидатстудентски изпити. Внедрихме тестовата система, така както е в западните университети, отказахме се от стария начин на механично възпроизвеждане и затова мисля, че резултатите от този експеримент са много добри”, съобщи Ректорът на Медицински университет - Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.

Броят на отличните оценки е по-голям в сравнение с миналата година, което показва, че тестът дава по-добри възможности на тези, които са по-добре подготвени, тъй като позволява аналитично мислене, а не наизустяване на материала. Броят на двойките традиционно е една трета от общия брой оценки, което показва че тестът не е по-лесна форма на изпитване и се запазва тенденцията за броя на слабите оценки.

Сега започнаха изпитите в Медицински колеж за медицинска сестра и акушерка. Изпитът по „Етика” постави реални условия пред всички кандидати, защото досега са влизали чрез оценки в дипломите или добра оценка на изпита по малка биология, но резултатът показва една добра мотивация и подбор при студентите”, заяви заместник-ректорът по учебна дейност проф. Мария Куклева.

На изпита по химия се явиха повече хора от изкаралите положителна оценка по биология.

Първото класиране се очаква около 20 юли. След това всеки в рамките на два дни може да погледне писмената си работа и да поиска обяснение за мотивите за оценката. Предполага се, че бройките в специалностите ще се заемат още в първото класиране. Квотите са 50 на 50 момичета и момчета и подреждането се извършва по първо желание.

Миналата седмица на посещение при ректора на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев са били на посещение Председателят на Парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова и Председателят на Здравната комисия в Народното събрание Даниела Дариткова. Те са обсъдили необходимите промени в Закона за висшето образование и здравеопазването и са оценили постигнатото в университета през последните 4 години.

„През тези четири години университетът успя да повиши авторитета си, стана видим и на международната сцена. Ние сме един от най-големите инвеститори с региона с тези близо 1700 чуждестранни студенти, но по-важното е, че сме една институция, която е полезна за Пловдив, за неговия имидж и аз определено смятам, че университети като нашия допринесоха Пловдив да бъде избран за Европейска столица на културата през 2019 година”, заяви още Ректорът на МУ-Пловдив.

Той отчете, че към днешна дата университетът е в много добро финансово състояние. Това показва и справката по всички други показатели.

„Имаме постижения във всички сфери, като една от най-важните е създаването на технологичните центрове, защото иновациите в медицината се раждат именно в науката и в технологичните центрове, а ние успяхме за един кратък период да разкрием три такива големи  центъра. Само преди няколко дни открихме изследователски комплекс по невронаука, който ни позволява да излезем на голямата сцена на науката. След големия проект за разкриването на човешкия геном, на дневен ред е изследването на човешкия мозък. Проектът “Human brain research project” е вълнуващо пътешествие и с този център ние ще бъдем част от този проект. През месец септември е предвидена среща с един от координаторите на проекта. Това е едно от най-вълнуващите събития, които ни предстоят”, заяви още проф. Костянев.

Той подчерта, че паралелно с това в МУ - Пловдив е разкрит симулационен тренировъчен център. В него има 12 високотехнологични манекена и монитора, които позволяват на студентите да трупат нови умения и нови знания, да се обучават да работят в критична ситуация, да работят в екип. Има и всичко, което е необходимо, за да работят в областта на спешната медицина, където животът на пациента виси на косъм.

„За втория мандат като ректор имам много амбициозни планове. В едната посока те са да доразвием успехите, които имаме, но разбира се сме си поставили и нови хоризонти. С екипа ми набрахме скорост, придобихме достатъчно много опит и ще успеем да развием тези амбиции. Управляваме много национални и международни проекти, привлякохме над 20 милиона средства, което е една много голяма помощ за Медицински университет - Пловдив. Успяхме да създадем инфраструктурата на университета, което вече ни прави конкурентоспособни, имаме спортна зала и спортен комплекс, списъкът е много дълъг, а сме си поставили и нови цели”, добави Ректорът на МУ - Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.

Той отправи послание към преподавателите и студентите в университета:

„Нека да не бъдат статисти и да не забравят, че всички ние сме част от един екип и заедно можем да постигнем много по-големи резултати, защото имаме потенциала да покажем ниво и класа”.