От днес (24 юли) на гребния канал в Пловдив започна работата си екипът за антидопингов контрол на състезателите от световното първенство по гребане до 23 години. Той се ръководи от представителя на FISA доктор Питър Кокас, а техническата работа по вземането на пробите ще бъде извършвана от български лекарски екип. Вземането на допинг-пробите ще става на случаен (лотариен) принцип, като механизмът на „лотарията” е известен само на доктор Кокас. От досегашната практика в допинг контрола на сетовната федерация по гребане е известно, че чрез статистически методи се изчислява колко проби трябва да се вземат, за да бъде извадката представителна за всички състезатели. Под лупа ще бъдат гледани най-силните гребци, които ще се качат на стълбичката на победителите.
Ръководителят на българския медицински екип на световното първенство по гребане д-р Асен Шумков обясни какви ще бъдат техните задължения в осъществяването на допинг контрола. „Пробата от урината на състезателя се взема винаги в присъствието на офицер от FISA, а нашата задача е да я поставим в 3 стерилни съда, да ги запечатаме и да ги поставим в хладилни чанти”, каза докторът. „Всичко това се описва в стандартен протокол. После една от пробите отива за анализ в допинг лаборатория в Гърция, една контролна проба остава във FISA, а една е за състезателя и се предоставя на националните федерации по гребане”, заключи д-р Шумков.
Резултатите от пробите стават готови най-рано след месец. Те се изпращат във FISA и при нужда се отваря и анализира втората контролна проба в друга, независима лаборатория. При предишните две големи състезания по гребане в Пловдив (Евро 2011 и световното за мъже и жени в неолимпийските дисциплини и за младежи през 2012 г.) не бяха оповестени положителни резултати на нито един от гребците, участвали в тях.
Според доцент д-р Румян Христов  - директор по спортно-техническата част на първенство и преподавател в Националната спортна академия, състезателите по гребане имат много съвременни възможности за възстановяване след изтощителните състезания. Възможности, които нямат нищо общо с допинга. „Това, което забелязах на гребния канал в Пловдив, е, че след тренировка състезателите разгряват най-напред на вода, а после за около 30 минути и на специални тренажори, които симулират гребане”, каза той. „По време на състезание обаче се използва и друг ефективен начин - състезателите влизат във вана със студена вода, 14-16 градуса, и престояват в нея няколко минути. Целта е да бъдат стопирани микро кръвоносните разкъсвания, причинени от свръхнатоварването. Оводняването на организма с течности също е от огромно значение”, заключи Румян Христов.  
    Българските надежди за достигане до финал на световното първенство по гребане за младежи до 23 години в Пловдив приключиха.
Скифьорът Рангел Кацарски направи добра гонка в репешажите, но достигна само до третата позиция и не успя да продължи на полуфиналите, за които се класираха Йоан Прундеану и (Румъния) и Джозеф Матеим (Унгария).
Двойка скул лека категория Иван Колев и Григор Манчев пък остана четвърта в своя репешаж, а за полуфиналите се класират първите три лодки от всяка серия. В гонката на нашите това са Германия, Холандия и Украйна. Надеждите за по-предно класиране на останалите ни представители също приключиха.