Трима от най-видните автори на издателство „Захарий Стоянов” гостуваха вчера в Градска библиотека „Паисий Хилендарски”. Заместник-кметът на община Асеновград инж. Мария Вълканова откри срещата на асеновградчани с академиците Васил Гюзелев, Константин Косев и Георги Марков.
Директорът на издателството Иван Гранитски накратко представи творчеството на тези съвременни български историци от европейски мащаб. В своите книги авторите показват драмата, възходите, паденията, движението на българския дух, на българската история, превратностите на българската историческа съдба в продължение на повече от хиляда години – от княз Борис І до Втората световна война и наше време.
Академик Васил Гюзелев представи пред асеновградчани своя петтомник, посветен на Средновековието. Първият том е под заглавието „Апология на Средновековието”, който носи мотото „Търпението – това е великото качество на Средновековието” (думи на Илия Бешков). В това съчинение ученият посочва постиженията в една историческа епоха, показва магнетичното присъствие на Българското средновековие и представя писанията и изследванията за тази епоха от „Именника на българските ханове” до наше време. Освен „Апологията” този том съдържа и извороведческото изследване „Покръстване и християнизация на българите”, което има приложение за българските, византийските и поствизантийските, западните и източните извори. Вторият том предлага ранната монография „Княз Борис Първи” и „Кавханите и ичиргу боилите на Българското ханство (VІІ-ХІ в.). Третият том включва изследването „Папството и българите през Средновековието (ІХ-ХV в. ). Четвъртият том съдържа „Училища, скриптории, библиотеки и знания в България (ХІІІ-ХІV в.). В петия том авторът пише „Средновековна поезия от и за българите”, която е една от последните му работи.
Акад. Константин Косев, един от най-вещите и проникновени познавачи на епохата на Възраждането, представи пред читателите книгата си „Българският възрожденски дух”. Тя синтезира и обобщава основните акценти на възрожденския процес, така по-ясно да се очертаят основните жалони по пътя към възникването на съвременна България. Същевременно с това показва проявлението, ролята и значението на феноменалния възрожденски дух през тази епоха като могъщ стимулатор за родолюбие и пълна всеотдайност в името на Отечеството и освободителната кауза. Книгата е художествено отлично оформена от художника Жеко Алексиев, полиграфически добре изпълнена и богато илюстрирана.
Акад. Георги Марков запозна асеновградчани с книгата "Друга история на най-голямата война" в нейните две части: "Разгарянето на пожара" и "Светът в пламъци". Книгата представя една различна от познатата на победителите гледна точка към Втората световна война. Книгата поднася другата гледна точка – тази, на победените, което е прави толкова въздействаща за читателите. Този труд на акад. Марков променя представите към „голямата война” не само на българските историци, но и на техните колеги по света. В своя предговор към книгата, авторът пише: “Понякога героите се оказват и престъпници, но те са крайните победители и историците по принуда или навик им прощават…Разсъждаващият човек си задава обаче всякакви въпроси – включително и „неудобни” някому”.
В края на срещата академиците Васил Гюзелев, Константин Косев и Георги Марков раздадоха автографи на своите почитатели в Градската библиотека.