Увеличават се броят на мъжете и момчетата, ставащи жертви на незаконен трафик с цел въвличането им в проституция. Това бе обявено днес на проведената в община Пловдив  кръгла маса  по повод Международния ден за борба с трафика – 30 юли. През изминалата 2014 година жертвите на трафик на 495. От тях 31 са мъже, а половината - под 18 години. Секретарят на Националната комисия за борба с трафика Камелия Димитрова посочи, че жертвите се използват най-вече за сексуална и трудова експлоатация.
През  последните години броят на пострадалите от това международно  престъпление се запазва стабилен от 500 до  550 души. Жертви стават най-вече  младежи от малцинствата и от бедни семейства между 15 и 29 години. Не малко са и студентите, които не виждат перспектива за реализация в страната и биват подлъгвани  с обещания за по-добър живот.

Нова рискова група са хората над 50 години и в предпенсионна възраст, които не могат да си намерят работа и стават жертва на трудова експлоатация. Според шефът на БЧК Пловдив Таня Георгиева  това е новата форма на човешко робство.
Бълтгарският червен кръст  направи информационен център на площад Централен и анкетираше пловдивчани дали са запознати с опасностите от трафика на хора."Анкетирахме повече от 150 човека и повечето бяха чували за този вид престъпление, но не знаеха как да се предпазят, обобщи Халил Салиев от младежката червенокръстка организация.
В края на  месец септември ще се открие Младежки център на Гребната база, където ще се работи с рисковите групи. Той се финансира по Европейски проект „Деца и младежи в риск“ с около 1 355 000 евро, съобщи ръководителят Нели Милкова. Зам.-кметът Александър Държиков добави, че общината е дала още толкова пари за пълното изграждане на съоръжението, което ще има спортни игрища, конферентни зали, 17 стаи с над 40 легла и столова за хранене   на  60 човека.