Финалът на парламентарния сезон формулира образа на новия „КОЙ“ в политическото управление на страната, а управляващите сами си го нарекоха с нелепия, но помпозен ефимизъм „исторически компромис“, това каза на пресконференция народния представител от левицата Манол Генов. Според него  истината за този компромис е най-обикновена тъмна и мътна политическа сделка, а БСП  е  единствената парламентарна сила, която отстоя откритата си позиция и не изтъргува гласове на това срамно тържище. Според депутата, в приетите през тази година решения на НС и преминалите дебати по голяма част от тях са легитимирали управленска коалиция ГЕРБ- ДПС  и това е проличало  още с подкрепата  за изтеглянето на 16 милиарда заем.
„Искрено съм огорчен, че гражданското общество не успя да разчете и да се ядоса на този скандален управленски сюжет, който легитимира и запазването на  подуправителите на БНБ, и орязания проект за съдебна реформа, и общото бламиране на въпросите за  Референдума и редица други, взети още в началото на така нареченото реформаторско правителство решения.“, коментира Генов.
В последната парламентарна седмица с небивал ентусиазъм  бе приет и Кодексът за социално осигуряване. Никой не разбра защо той е толкова спешен и парламентът работи все едно  приема в последния възможен час държавния бюджет. И сега съм готов да се обзаложа, че има далеч не малко народни представители, които имат бели петна в спомените си какво точно са гласували, но  пък управляващите отметнаха още  един несъвършен и вреден  законопроект.
Новият политически сезон от септември, по всичко личи, няма да се различава от преминалия. Вероятно управляващите ще продължават да наричат нови и нови управленски далавери и договорки с нелепото „исторически компромис“. Дано отпускарският август поне е достатъчен премиерът да осъзнае, че не е учителката в детската  градина, която нарежда дечицата по столчетата, за да им прочете поучителна приказка. Дано се намери някой, който да му каже, че сме парламентарна република, парламентът избира премиера и е проява на лош вкус да размахва пръст  на депутатите за неседене на столчетата в правилния момент. И е добре, докато парламентът почива, управляващите да прегледат защо внезапно блокират пултовете за гласуване на управляващите. Защото това може да е  „бунтът на машините“ или пък „бунтът на мравките“ в редиците на самите управляващи,  каза в заключение Манол Генов.