Днес е Тодоровден. Това е църковен празник, празнуван винаги в съботният ден от първата седмица на Великия пост. На този ден Православната църква възпоменава паметта на Св. Теодор Тирон. Според преданието, по време на гоненията на християните император Юлиан Отстъпник (332 – 363), който продължавал да иска връщането на езичеството, знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, той решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Юлиан наредил на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара, така че християните, макар и без да знаят това, да се осквернят и да бъдат подиграни.
Св. Теодор Тирон се явил на патриарх Евдоксий и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник. Заръчал му също да предупреди християните да не вземат храна от пазара през тази седмица. Предупредени своевременно, християните се хранили само с варено жито (коливо). Юлиан разбрал, че замисълът му е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара.
На Тодоровден празнуват хората с имена:Тодор,Тодорка,Теодор,Теодора, Юлиян, Юлияна.
Според народните предания, по изгрев слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой, а жените замесват обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм.
За връх на празника се смята традиционното конно състезание - кушия. Победителят се награждава, като конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин - риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника.
Рано на Тодоровден майките изкъпват децата си, за здраве и за да не ги боли глава. Преди кушията жените си мият косите с вода, в която поставят слама от яслите на конете. Водата от миенето хвърлят на улицата след конете, за да са дълги и здрави косите им като конска грива.