Вълна от неодобрение сред културния елит отприщи шумно рекламираният от община Пловдив новооткрит плаж на Марица. Интелектуалците се почувстваха засегнати, защото „съоръжението“ бе представено като поредното културно постижение на общината. На всички е дотегнало всяко облагородяване в този град да се свързва с едно и също име, да се прави непрозрачно и без яснота какви точно средства на данъкоплатеца е глътнала поредната приумица, която някои се опитват да облекат в модерна фразеология, за да прикрият печалбарските си опити.

Бесен съм на тази поредна пошлост и простотия, заяви Йохан Девлетян, бивш дългогодишен шеф на дирекция „Култура“ в общината.

Ако този плаж е част от архитектурата, това би означавало, че хората подреждащи чадърите на морето, са най-големите архитекти на света. Извърта се същността и се говори за възстановяване на забравена традиция отпреди стотина години. Тогава обаче мисленето нрежисьата е била различно - нищо общо със сегашните печалбарски страсти

на тази група хора,

Организаторите от фондацията „One“ во главе с Асен Асенов и неизбежната Веселина Сариева. Те държат там бара и чакат някой да си поръча една бира или нещо друго. Това е в момента големият архитектурен проект. И не само в момента, той на това ниво ще се развива. Всичките тези обещания за сцени, за чудеса не са сериозни. Въобще е безумно!

Думите, с които се облича всичко, тежкото пустословие на хората, които вършат тези акции, имат за цел да опаковат несъществуващи събития в модерни думи – приобщаване на реката. Че тази река е приобщила Пловдив преди хилядолетия. Какво не се сетиха траките, римляните и елините? Ами да приобщят реката! И слава, тебе Господи, дойде Асен Асенов – месията, и приобщи Марица към Пловдив! И всичкото това опошляване струва страшно много пари, нека не забравяме. И нека не разпространяват заблудата, че не го правят с общински пари. За тази проява общината е дала 100 000 лева. А още по-лошото е, че организаторите успяват да въвлекат и читави хора, които милеят за традициите на Пловдив. Като им пригласят, те не знаят, че всъщност отварят капака на Троянския кон. И когато слязат хората на Одисей и размахат мечовете, ще бъде много късно.

Защо не се правят по-съществени неща, недоумява Ирен Алексиева, режисьор в Драматичен театър Пловдив. Плаж между два моста – шум, прах и мръсотия, отзад крайречен булевард – няма никаква изолация, нито къде да се облечещ. Мисля, че заедно с 5-6 семейства и аз бих могла да си направя плаж, при това далеч по-добре, за да приобщя реката към старовремския айляк. Няма прозрачност – може и да са дарени средствата, но от къде са? Защото, ако са от моите данъци, аз не съм съгласна да се дават за такова нещо.

Плажът на р. Марица в този вид не трябва да съществува и дори е вреден и опасен за здравето, смята художникът Станимир Видев. Директорката на Училището по сценични кадри Емилия Арабаджиева коментира, че това трудно може да се нарече плаж – прекалено е малко и неуютно, прекалено близо е натовареното кръстовище и там се събира цялата пушилка от колите. Като професионален творец забелязвам в проекта една инфантилност, която аз лично не мога да понасям, отбеляза още Станимир Видев. Двамата са категорични, че няма прозрачност за вложените средства, но се предполага, че разходите са сериозни.

Според интелектуалците първо трябва да се облагородят двата бряга на реката, да се направят пешеходни и велоалеи, детски площадки и кафененца. Едва тогава идва ред на плажа, но категорично не в този му вид и замисъл.