3400 първокласници ще прекрачат училищния праг на 15-ти септември тази година в Пловдив. Те са със 100 повече от миналата година. Общият брой на учениците в общинските училища на територията на общината за учебната 2015/2016 г. е 32 600. Това стана ясно на пресконференция на кмета инж. Иван Тотев, ресорният заместник-кмет Стефан Стоянов и началникът на отдел „Образование“ Донка Щилянова.
Общият брой на децата в общинските детски градини е 10 530. През летния период в 25 ЦДГ и ОДЗ, както и на 17 общински училища са извършвани частични ремонтни дейности.
Образованието е един от основните приоритети в цялостната политика на Община Пловдив, подчерта кметът Иван Тотев. Ето и конкретни факти в подкрепа на неговите думи:
Важна стъпка в развитието на предучилищното образование бе направена в началото на 2012-та година с въвеждането на системата на делегираните бюджети в детските градини. Чрез нея бяха предоставени на директорите права да планират и осъществяват разходи, съобразно конкретните нужди на всяко едно отделно детско заведение. От общинския бюджет като добавка към бюджетите на детските градини се осигуряват допълнителни средства: за учебни помагала по Държавните образователни изисквания за 3 и 4-годишните деца, за поддържане на басейните, за децата със СОП на ресурсно подпомагане, за хранене чрез външна услуга и отопление с течно гориво. Предоставените средства на детските заведения са достатъчни и е преустановена практиката за изискване на средства от родителите.
Един от основните проблеми – недосиг на места в детските градини бе разрешен чрез изграждане на нови бази за 41 групи . Осем от групите - 4 в ЦДГ „Мир“ и 4 в ОДЗ „Щастливо Детство“, се преместват в нови сгради, а с останалите 35 групи са разкрити над 1000 допълнителни места. Така за 4-годишния период са осигурени достатъчно места за всички желаещи прием в детските градини. Продължават усилията на общината да осигури типови сгради за децата от блоковите детски градини. Започва строителството на новата сграда на ЦДГ „Чайка“.
От 01.11.2012 година приемът на децата в детските заведения се извършва по електронен път, с което са улеснени не само родителите, но и директорите. Въведените правила внасят равнопоставеност между децата и прозрачност за родителите. Предвидени са предимства за децата, отговарящи на социални критерии. От стартирането на Системата до момента са проведени 47 класирания, при които са класирани 18 758 деца. Броят на записаните деца в детските градини и ясли е 16 027. От април 2014 г. Методиката е актуализирана, с цел подобряване и улесняване на прилагането й.
В четиригодишния период са създадени общински програми за финансиране на училищата и детските градини. По програма за разкриване на подготвителни групи на целодневна организация в общинските училища и осигуряването на средства в размер на 234 240 лв. от Община Пловдив за периода 2013 – 2015 г. е финансирано разкриването на 8 целодневни подготвителни групи в: ОУ „К. Величков” – 2 групи, ОУ „Кочо Честеменски“ – 2 групи, ОУ „В. Левски“ – 3 групи, СОУ „Хр. Г. Данов“- 1 група.
С новоразкритите групи са осигурени места, които да гарантират пълен обхват на всички 5- и 6-годишни деца, подлежащи на задължителна подготовка. В новите групи за децата са осигурени целодневно обучение в подходящи за тяхната възраст условия и възможност за по – лесна адаптация към училищната среда при постъпването им в първи клас. Разкрити са допълнително общо 26 подготвителни групи в училищата (целодневни и полудневни).
През 2013 година стартира и Програма за модернизация на учебния процес, като изразходваните от общинските училища средства за 3-годишния период са в размер на около 150 хиляди лв. Съгласно приетите правила, задължително е кандидатстващото училище да осигури собствен финансов принос. С отпуснатите от общината средства са закупени интерактивни дъски, мултимедийни проектори, оборудване за специализирани кабинети, заплатени са лицензи и такси за администриране на образователен софтуер.
По програмата за финансиране на ремонт на съществуващите и изграждане на нови детски площадки в общинските детски градини, стартирала през 2015-та година, са кандидатствали и са одобрени 7 детски градини за 12 детски площадки. Предвидените средства в нея са в размер на 45 000 лв. Съгласно приетите Правила, максималната сума за финансиране от страна на община Пловдив е в размер на 50% за една детска площадка.
Реализацията на програмно финансиране по отношение на обновяване на материалната база и промяна на вида на отопление доведе до видими резултати и спестени средства. По различни програми са санирани сградите на 41 общинс