Рекордно скъпи се очертава да бъдат местните избори и референдумът, които ще се проведат едновременно тази есен, информира Медиапул. Първоначално институциите, отговорни за организирането на изборите, са поискали 69 млн. лв., но финансовият министър е успял да смъкне сметката до 51 млн. лв. Това става ясно от публикуваната стенограма от заседанието на Министерския съвет в сряда.

Отговорник за провеждането на изборите и референдума ще бъде вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев, реши кабинетът. Вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова ще отговаря за опазването на реда, а регионалният министър Лиляна Павлова - за изготвянето на избирателните списъци.

Външният министър Даниел Митов предупреди, че "има реален риск за пръв път държавата" да не може да осигури провеждането на вота за референдума за въвеждане на електронно гласуване зад граница. Причината е невъзможността да се попълнят 428-те секции в чужбина.

Местни избори - от 9 млн. лв. през 1999 г. на 50 млн. лв. през 2015 г.

В последните 15 години се оформя ясна тенденция за поскъпване на всеки следващ вот. За този период сумата е нараснала над пет пъти - от 9 млн. лв. за местните избори през 1999 г. до 51 млн. лв., колкото се очаква да бъдат сега.

За сравнение, през 2011 г. също имаше гласуване две в едно – за кметове и за президент, като изборите излязоха 39 млн. лв. при първоначално обявени 26 млн. лв. Тогавашният финансов министър Симеон Дянков обясни поскъпването с инфлацията.

През 2014 г. също гласувахме два пъти. Първо на европейските избори през май, което излезе 23.8 млн. лв., и след това през октомври на извънредния парламентарен вот, който струва 26 млн. лв.

План-сметката за тези избори е направена от финансовия министър Владислав Горанов. Очаква се сумата от 51 млн. лв. да бъде одобрена неприсъствено от министрите още днес, става ясно от стенограмата на правителството.

Премиерът Бойко Борисов също се е удивил на исканите пари, но нарежда на министъра на финансите "да се стяга и да намира 51 милиона". От тях 23 млн. лв. ще отидат за изплащане на възнаграждения на ангажираните с изборите служители.

Горанов трябва да предложи и проект на тарифа, по която партиите, коалициите и инициативните комитети ще плащат предизборните предавания по БНТ и БНР и техните регионални центрове.
Слаб интерес на българите в Турция към референдума
Не се очаква голям интерес от българските граждани в Турция към насрочения от президента за 25 октомври референдум, на който гражданите ще кажат дали да се въведе електронно гласуване, стана ясно от изявлението на външния министър Даниел Митов след правителственото заседание. При някои секции в Испания за момента също липсва интерес към допитването, което се провежда едновременно с местните избори у нас.