Тридневен обучителен семинар се провежда в научно-изследователския комплекс по транслационни невронауки в Медицински университет – Пловдив, съобщиха от висшето учебно заведение.
Комплексът отвори врати преди два месеца и вече трети ден в него 7 чужденци провеждат високо-специализирано обучение на единствения за Източна Европа функционален ядрено-магнитен резонанс.
Обучението се провежда от редица видни международни експерти като проф. Ричард Фраковиак, директор на проекта за човешкия мозък (Human Brain Project) към университета в Лозана, Швейцария; проф. Стефан Боргвард,  ръководител на  група по невропсихиатрия и функционално мозъчно изобразяване в университета в Базел, Швейцария и проф. Кенет Хугдал, ръководител на група за фМРИ в университета в Берген, Норвегия.
Комплексът за транслационни невронауки бе открит по-рано тази година и включва 3Тесла ядрено-магнитен резонанс за транслационно функционално невроизобразяване, уникален по своето предназначение в Югоизточна Европа, както и център за функционална неврохирургия с оперативен микроскоп.
Иновативните дейности ще спомогнат в областта на неврохирургията – за постигане на прецизно преодоперативно визуализиране и локализиране на функционално важни мозъчни региони, в областта на неврологията за диагностициране на ранна съдова деменция или болест на Алцхаймер, мултиплена склероза и мозъчно-съдова болест, а в  областта на психиатрията – за ранна оценка на терапевтичния медикаментозен  отговор с цел оптимизиране на антидепресивното лечение.
Научните ресурси, концентрирани в Комплекса, му отреждат значима роля от Националната пътна карта за научна инфраструктура, чрез която България става част от пан-европейските инфраструктурни мрежи за наука и научни продукти.
Комплексът е резултат от успешно приключил проект за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 г. под управлението на Министерството на икономиката и с безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие.