Всички сме свидетели на изключително бързо развитие на сектора на информационните и комуникационни технологии в България през последните години. Това заяви  приветствието си  президентът на България Росен Плевнелиев, който днес откри Втората национална аутсорсинг конференция в Пловдив. Във форума участват представители на над 100 компании, кметът на града Иван Тотев, областният управител Розалин Петков, експерти, учени, млади специалисти.

През последните  10 години приходите на българските IT компании са отбелязали ръст с 600%, подчерта държавният глава. Броят на работните места в сектора днес е 17 000, като покриваме пълния сектор на софтуерната продукция. 90% от сектора са млади хора под 35-годишна възраст, а 80% от заетите говорят и други езиц, каза още държавният глава. Той добави, че Пловдив и София са лидери в развитието на IT сектора в България. Освен това  много динамично се развива и аутсорсингът. В момента България е трета в световната класация за най-атрактивна аутсорсинг дестинация. България се намира на третото място в сферата на аутсорсинга.  Усилията на страната в сферата е повишила привлекателността на България и сме регистрирали скок от 11 места, заяви Плевнелиев. Само в Пловдив работят 80 фирми с персонал от 5000 души, а общо за страната цифрите показват 17 хиляди наети в сферата. Радващото е, че 80 % от трудовия профил се пада на хората под 35 години, сподели президентът. Според него интересът към сферата на аутсорсинга се засилва още повече, давайки за пример, че на последната конференция по темата фирмите участници са били само 2, а сега са 40

"Като президент заставам зад голямата цел България да се утвърди като регионален хъб за развитие на информационните технологии. Вдигнали сме високо летвата, днес пишем в България историята на успеха в сектора на IT и аутсорсинга", категоричен бе Росен  Плевнелиев.

 вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, която също привутства участниците във форума каза, че успехите в тази сфера остава малко встрани от общия, обичаен ежедневен шум, но всъщност това е основата на нашия прогрес и е знак за посоката, в която трябва да вървим оттук нататък",.
Ние сме на 9 място по потенциал и привлекателност като дестинация за аутсорсинг бизнеса, отбеляза Бъчварова. Тя добаво още, че  в тази посока трябва да се развиваме. Вицепремиерът подчерта усилията, която екипът й полага, като припомни бъдещото реализиране на идеята за издаване на "сини карти", с което IT и аутсорсинг секторът ще могат да наемат специалисти от други държави.  Според  Бъчварова това е добър пример за взаимодействие между бизнеса и държавата.

Голяма национална задача е да се създадат условия за обучение на поне 30 000 специалисти в сферата на високите технологии, каза ощевътрешният министър.

Тя добави, че са подготвени са и два законопроекта във връзка с електронното управление. Първият от тях е Законът  за електронната идентификация, който буквално до дни ще влезе в Министерския съвет и ще гарантира висока степен на сигурност. Успоредно с това се работи и за концептуалното изграждане на тази база инфраструктура, която ще позволи въвеждането на електронни услуги от администрацията.

Вторият много важен закон е този за електронното управление, който регламентира създаване на нова агенция за електронно управление. Тя е израз на разбирането, че трябва да се приключи с децентрализирания модел на изграждане на електронно управление, който на този етап  не дава ефективни резултати, завърши Румяна Бъчварова.