От Пловдив да стартира пилотен проект за промяна в професионалното образование. Това решение взеха участниците в неформалната среща на министъра на образованието и науката проф. Тодор Танев с представители на бизнеса, професионалните училища, университетите, народни представители, районни кметове, областния управител Розалин Петков. Дискусията бе инициирана от кмета на Пловдив инж. Иван Тотев по предложение на бизнеса в региона.
Градът ни има шанса да стане първият в страната с интергиран професионален колеж по новата система, която да реформира професионалното образование. За тази цел е необходимо да бъдат обединени усилията на общината, местния бизнес, директорите на професионалните училища, ректорите и регионалния образователен инспекторат, заяви проф. Танев и изрази увереност, че това може да стане още на 15-ти септември следващата година.
Интегрираните професионални колежи са нови образователни структури, които се предвижда да бъдат създадени с промени в Закона за професионалното образование и обучение. Те няма да дублират професионалното средно образование, а ще бъдат мост, по който може да се продължи към университета. Същевременно колежанското образование има за цел да захрани бизнеса с необходимите му кадри, обясни министър Танев. Той допълни, че идеите за профила на бъдещ интегриран професионален колеж в Пловдив трябва да дойдат от местните власти и да са в съответствие с нуждите на местната икономика.
През последните две години непрекъснато коментираме важността на развитието на професионалното образование. Във всички срещи с инвеститори и представители на местния бизнес тази тема е изтъквана като основна за развитието и увеличаване на потенциала на нашия регион, заяви кметът на Пловдив инж. Иван Тотев. Той допълни, че градът може да бъде първият, който да използва новите идеи за продължаване на възходящата тенденция на развитие. Кметът Тотев благодари за ангажираността на министъра на образованието на науката проф. Тодор Танев и на всички участници в срещата.
Министърът на образованието проф. Тодор Танев представи пред публика от депутати, ректори на университети, директори на средни училища и представители на водещи компании в Пловдив предложението си за въвеждане на интегрални колежи, предаде кореспондентът на БГНЕС от града на тепетата. След завършването на десети клас, ученикът може да избере да учи в тях и да получи майсторска степен по професия, която ще му даде възможност веднага да се реализира, е смисълът на колежите. Според проф. Танев, дуалното образование не е уместно в изостанали региони като Северозападна България у нас, но интегралните колежи ще подготвят хора, от които наистина има нужда. В този смисъл Пловдив и регионът са идеални за целта, доколкото тук има няколко индустриални зони и нужда от квалифицирани работници. Негови слушатели бяха депутати, ректори на университети, директори на средни училища Негови слушатели бяха депутати, ректори на университети, директори на средни училища. Формата "интегрален колеж" е добра за хора, които нямат амбиции да учат висше образование, но не ги лишава от тази възможност, стига да положат матури. След завършването на колежа, който ще трае една подготвителна и още две учебни години, те могат да следват. Този тип колежи са добри и за хора, които са излезли от образователната система поради някаква причина, преди да завършат средно образование, но след години имат желание да повишат квалификацията си. Най-важното, обаче, остава реалната необходимост от определен тип професия и умения, за които вече думата имат бизнесът и управата на различните градове. Днешната среща бе организирана от община Пловдив.