Делегация, водена от министъра на регионалното развитие и транспорта на немската провинция Саксония-Анхалт, г-н Томас Вебел, се срещна в късния следобед вчера с Областния управител Розалин Петков. Съставът на делегацията включваше още трима представители на министерството, единадесет бизнесмени, членове на Търговско - промишлената камара на Магдебург и на Европейската мрежа от центрове на Саксония-Анхалт. В срещата участва и д-р Мариана Чолакова – почетен консул на Германия в Пловдив и управител на пловдивското представителство на Българо-Германската индустриално-търговска камара.
Министър Томас Вебел е дипломиран електроинженер в Техническия университет в Дрезден, в който навремето са се обучавали и много българи. Той е член на CDU /ХДС – Християн-демократическия съюз/, бил е депутат в парламента на провинция Саксония-Анхалт. От 2004 г. е председател на ХДС на провинция Саксония-Анхалт, а от 2011 г. е Министър на регионалното развитие и транспорта. Томас Вебел е също така президент на Съюза по вдигане на тежести, бойни изкуства и фитнес на немската провинция.
За последен път, Томас Вебел е посещавал страната ни преди 30 години, но част от бизнесмените, които го придружаваха работят активно в България от 2000 г., имат свои представители у нас, участвали са няколко пъти в Международния технически панаир, който предстои да посетят утре. Останалата част, идват за първи път с идеята лично, от първо лице, да проучат възможностите и условията за бизнес в Пловдив.
Областният управител Розалин Петков запозна накратко гостите с общия профил на областта - икономическите, географски и демографски показатели, природните дадености на отделните общини, туристическия потенциал, културните, исторически и археологически забележителности. Разказа им за Тракия икономическа зона, за немските инвестиции в нея, за реализираните през последните години, по-големи инфраструктурни проекти, както и за приоритетните, по които предстои да се работи в област Пловдив и в административния център. Стана дума и за Колодрума, за Малката и Голямата базилика, Античния стадион на Филипополис, Стария град, Втория гребен канал, велоалеите и много други. Членовете на делегацията зададоха много въпроси и демонстрираха засилен интерес към начина на работа на българските ВиК дружества, българската данъчна система, към ВиК асоциацията, на която Областния управител е председател, Транспортния проект на гр. Пловдив и особено по темата Пловдив- Европейска столица на културата -2019. Магдебург, столицата на провинция Саксония-Анхалт също е кандидат за Европейска столица на културата, но през 2025 г. По тази причина, те активно проучват опита на другите страни, провеждайки срещи по линия на европейската мрежа от Центрове на Саксония-Анхалт.
Областният управител специално благодари на д-р Мариана Чолакова за неуморните усилия, работа и упоритост, които влага за укрепването и развитието на българо-германските отношения, не само в района на консулския си окръг, в който са включени областите Пловдив, Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Кърджали, Смолян, Сливен и Ямбол, а и за личния й принос в създаването и развитието на Центъра за срещи на провинция Саксония – Анхалт, който функционира в град Пловдив още от 1992 г.
Немските гости, които са посещавали града ни по-често, изразиха задоволството си от огромната промяна, която виждат в Пловдив от 2000 г. насам. Те оцениха разликата „като между деня и нощта“ и особено акцентираха на мащабните промени през последните няколко години, по отношение на инфраструктурата и сградния фонд, на красивия, европейски облик на града. Една от темите, които ще бъдат обсъждани в предстоящата двустранна среща между Почетния консул и Министър Вебел ще бъде как да се популяризира още по- активно Пловдив и областта, като културно-историческа и туристическа дестинация.
В края на срещата, Министър Вебел подари на Розалин Петков копие на „Небесния диск“ от Небра. Това е малък диск от бронз и малко злато, тежащ около 2 кг., с диаметър около 30 см, който е намерен в германската провинция Саксония-Анхалт през 1999 г., и който се слага на едно ниво с откриването на гроба на Тутанкамон. Специалистите смятат, че това е най-важната находка след откриването на човека от каменната ера - Йотци - и е най-старото известно изображение на небесния свод в човешката история. Смята се, че това е нов ключ за разгадаване тайните на археологията, астрономията, астрологията и историята на религията.