Нов градски часовник ще бъде открит утре, 15 октомври, от 12:00 ч. на площад "Стефан Стамболов" пред Община Пловдив. Това обяви Рослана Моравенова, президент на Клуб Пловдив - Оптимист Интернешънъл, чиито членове са инициаторите на идеята за изграждане на часовника.

Новата придобивка за пловдивчани се превърна в реалност след като в края на миналата година, по време на благотворителен бал с мото „Намерете време!“, клубът стартира набирането на средствата за изграждане на градски часовник през 2015 г. Часовникът е изработен по авторски проект на Георги Милчев с помощта на дизайнера Елена Шопова (Директор на ДВХУИ „Св. Врач”) и бижутера Ирена Ганчева, които са активни членове на клуба.

Това е поредната амбициозна инициатива на Клуб Пловдив - Оптимист Интернешънъл в града под тепетата, а финансирането й се осъществи благодарение на приходите от дарения и традиционен търг с предмети на изкуството. „Часовникът се свърза с миналото, настоящето и бъдещето на град Пловдив. Нека нашите деца, млади и стари българи, чуждестранни посетители да се радват на своето време, да отброяват  минутите, прекарани заедно, и така споделеното време завинаги да остане в сърцата им“, пожелаха организаторите и изпълнители на проекта за нов градски часовник. Според тях появата на часовника е част от идеята за един по-красив град, на когото предстои да бъде Европейска столица на културата през 2019 г.

Клуб Пловдив - Оптимист Интернешънъл е дамски клуб с традиции. Неговите проекти са в полза на Пловдив и пловдивчани, защото членовете на клуба винаги ги даряват на Община Пловдив, като по този начин всяка от придобивките остава наследство за идните поколения, разказа почетният основател на клуба доц. д-р Диляна Вичева. Тя припомни, че до момента са изградени 8 чешми - някои от тях изцяло нови, а други - реставрирани; образователна площадка в центъра на града; център за арттерапия на хора със специфични потребности; спортни съоръжения за деца и др. благородни проекти.

Дамите от клуба се чувстват огорчени от факта, че новосъздадените и реставрираните от тях културни ценности не могат да бъдат опазени от вандализъм. Според тях в обществото липсва желание да се съхранява това, до което всички имат свободен достъп, а и не се предприемат мерки за адекватно социално поведение.