Предложеният от министъра на здравеопазването закон „Обществено здраве“ ще удари най-уязвимите части на населението и ще направи бедните по-бедни, като доведе до повишаване на цените на храни и напитки, намаляване на потреблението с 15-20% и съкращаване на над 4300 работни места. Това стана ясно днес по време на пресконференция с участието на синдикати, представители на индустрията, браншови организации и експерти на тема: „Нови развития по закона „Москов“.
„Министерство на икономиката определя закона „Москов” като калпав закон, бакалски сметки и вреден от всяка гледна точка”, сподели Владимир Каролев, икономически съветник в министерството. „Този закон дори и да бъде въведен в действие, ще падне на ниво Европейски съюз”, допълни той.
В пресконференцията взеха участие д-р Камен Данов, председател на медицинската федерация на КТ Подкрепа; Славчо Петров, КНСБ; Жана Величкова, заместник-председател на Съюза по хранителна промишленост и изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки; Мариана Кукушева, Национален браншови съюз на хлебопризводители и сладкари; Антоанета Божинова, Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци; Марияна Чолакова, Сдружение „Производители на растителни масла; Илонка Аврамова, Асоциация на месопреработвателите; Йордан Матеев, Сдружение „Модерна търговия”; Красен Станчев, Институт по пазарна икономика; доц. Светослав Ханджиев, БАСОРД; Проф. д-р Божидар Попов, Българско дружество по хранене и диететика; и представители на малки и средни предприятия.
„Утре има среща на Националния съвет за тристранно сътрудничество за обсъждане на проектозакона, на която се надяваме Министерството на здравеопазването да се вслуша в гласа на синдикатите и работодателите. В противен случай, ние сме готови за стачни действия”, заявиха представителите на синдикатите. Те споделиха, че имат запитвания от структурите си от цялата страна.
„Прави се опит да се рекетира хранително-вкусовата промишленост в България, която ежедневно присъства на трапезата на българина", алармира Мариана Кукушева, Тя предупреди, че данък „Москов"ще бъде платен именно от българския народ.
Според последни данни само сред производителите на храните и напитки, набедени за „вредни“, спрените или поставените под въпрос инвестиции са над 110 млн. лв. за тази и следващата година. Тази цифра се равнява на около 0,11% от прогнозирания БВП за 2015 г. Поради тази причина, присъстващите за пореден път заявиха, че са твърдо против идеята на Министъра на здравеопазването за въвеждане на т.нар. данък „Обществено здраве“.
В засегнатите от данъка сектори от хранително-вкусовате промишленост са заети около 100 хил. души. Въвеждането на данъка, ще доведе до директната загуба на 4 300 работни места в сектора, поради съкращаване на обороти, заместители от внос и домашна икономика. Най-засегнати ще бъдат общините: Бургас, Благоевград, Велико Търново, Горна Оряховица, Костинброд, Пловдив и Своге.
По време на пресконференцията, беше съобщено и че Министерство на здравеопазването не е спазило одобрената от Министерски съвет процедура . Законопроектът е изготвен на тъмно и едва вчера Министерство на икономиката е възложило по собствена инициатива изготвянето на Оценка на въздействие. Не на последно място, все още няма разработена процедура как евентуално приетия данък ще бъде наложен, събиран или проследяван.
Индустрията подчерта, че освен създаването на хаос, законопроектът е рецепта за корупция и стумулиране на сива икономика. Все още не е отчетен ефектът върху общата инфлация, който ще бъде породен от тежестта на храните в потребителската кошница, в размер на 46%. В същото време в България домакинските разходи за храна са 1.5 пъти по-високи от средното за ЕС и 3 по-високи отколкото в Германия. Равнищата на цените на храните са около 60% от средните за ЕС, а доходите – са на равнището на 45% от средните за ЕС. Няма как в тази ситуация с новия данък да не бъдат наказани по-малоимотните семейства и да не се влоши техния начин на хранене.