Заместник областният управител на област Пловдив – д-р Христо Грудев, изпълняващ длъжността Областен управител по Заповед за заместване бе гост днес на Аграрния университет в Пловдив, където се състоя академично тържество и концерт, посветени на 70-годишния юбилей на висшето учебно заведение.
Д-р Грудев връчи поздравителен адрес на ректора проф. дсн. Димитър Греков, в който се казва: „ С голяма гордост в днешния ден трябва да отбележим, че пловдивският Аграрен университет вече 70 години е радетел и продължител на една от най - ценните и дълговечни български традиции - тази на доброто висше образование и е достоен пример за професионализъм, високо качество на обучение, сериозна научна мисъл и новаторство.“ Заместник областният управител изрази също така убедеността си, че всички представители на академичното ръководство, преподаватели и студенти – бивши и настоящи, които са се посветили на българското земеделие и аграрна наука ще продължат да влагат най - доброто от себе си за утвърждаване на авторитета на Аграрен университет - Пловдив, като една от най - уважаваните образователни институции. И още, че „Високите стандарти в образованието на поколения агрономи, инженери, еколози и икономисти в АУ – Пловдив са доказателство за последователност, всеотдайност и на здравите български традиции, съхранили през годинителюбовтанабългаринакъмземята и нейнитебогатства ижаждатазазнание.“
Малко по-късно,в ранния следобед започна Международна научна конференция на тема „Традиции и предизвикателства пред аграрното образование, наука и бизнес“, под патронажа на министъра на земеделието и храните Десислава Танева.
Честването на 70 години АУ - Пловдив съвпадна и със старта на 4 нови схеми, по които са разпределени общо 11 742 820 лв.. Предоставят се на фермерите от сектор „Животновъдство“ по временната извънредна помощ, определена от Европейската комисия за преодоляване на последиците от кризата на пазара на мляко в ЕС. Те бяха приети на заседание на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“.
За фермерите, отглеждащи крави, помощта е на обща стойност 9 918 375 лв., като те ще бъдат подкрепени в две схеми. Първата Схема „Подпомагане на база реализирани и декларирани от изкупвачите и производителите на краве мляко доставки и/или директни продажби на мляко през квотния период 2014/2015 г.“ е с бюджет от 5 447 975 лв. Втората схема е за подпомагане на брой млечни крави в стопанство, по която се разпределя финансов ресурс в размер на 4 470 400 лв..
Стопаните, оглеждащи овце-майки и/или кози-майки, ще получат подпомагане по Схема 3 „Подпомагане на брой овце-майки и кози-майки в стопанството“, която е с бюджет от 1 541 165 лв.
Четвъртата Схема „Подпомагане на брой биволици в стопанството“ ще подкрепи фермерите с биволици, за които са предвидени средства в размер на 283 280 лв.
„Малките и средни стопанства ще бъдат подкрепени като най-уязвими от кризата в млечния сектор. Стопани, отглеждащи до 200 млекодайни крави или биволи, ще бъдат подпомагани за преодоляване на последиците от кризата на пазара на мляко в Европейския съюз.“ заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред журналисти в Аграрния Университет – Пловдив.
Десислава Танева допълни, че в момента се прави анализ на Мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”, по която има останали проекти без подадени заявления за окончателно плащане. По думите й, ако до края на месец ноември тези проекти бъдат завършени, би могло да се допусне изключение и те да бъдат отчетени, за да не бъдат загубени средствата по тях. „Очакваме над 92% усвояемост по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., което е един много добър показател за първи програмен период на страна-членка,“ каза още Десислава Танева.