Всеки трети студент по медицина в България  иска да отиде  на работа в Германия, макар, че започването на кариера  в чужда държава  голямо предизвикателство за българския емигрант. Това заяви по време на  лекцията си "Работа и специализация в Германия - шанс или риск? Какво премълчават посредническите агенции?" доктор Димка Меридонов, пред студенти от Медицинския университет в Пловдив. Тя е директор на "Форум на регионите" със седалище в Брюксел.  В Германия сега работят повече от  900 медици от нашата страна, като част от тях специализират в лечебни заведения там срещу 3700-3900 евро месечно възнаграждение. Те са отишли там, тъй като са ценени в германското общество. Според доктор Меридонов  обаче  с това са свързани и най-сериозните проблеми. Тъй като медиците са топ позиция в йерархията, те поддържат дистанция с останалата част от персонала и страдат от липса на социални контакти. Има няколко случая, когато български доктори си заминават, защото няма с кого да пият кафето си, обясни лекторката.

 Посредническите агенции, набиращи кадри  за работа в чужбина премълчават доста факти, тъй като  целта им е да привлекат кадри, каза пред пловдивските студенти доктор Меридонов. Най-често не  съобщавали какъв е рейтингът на лечебното заведение, към което ги насочват. Отиващите там нямат представа какви са алтернативите им за професионално развитие, а също и отговорностите, които ги очакват, ако допуснат грешка. Не им се казва, че  всяка шеста клиника там е заплашена от изпадане в несъстоятелност. Нямат стратегия за кариерно израстване на персонала, а три четвърти са дори без здравни мениджъри.

Немското общество е пълно с проблеми, близо един милион са потърпевшите от мобинг (б.а. - насилие, тормоз) на работното място, посочи лекторката. При лекарите той се прилага, тъй като чужденците имат равни условия на труд и заплащане, а това дразни местните. Тя посъветва студентите да бъдат внимателни, тъй  като отидат в Германия ще трябва да се борят за място със студенти от цял свят, след като от април 2012 години на работа могат да се  наемат медици от всички държави на планетата.

Иначе  клиниките в Германия  имат нужда  3600 кадри, като най-голяма е необходимостта от лични лекари, специалисти по вътрешни болести, психиатри, невролози, анестезиолози, детски лекари и гинеколози.

„Може да е  вярно, но нищо не пречи да опитаме, коментира след лекцията“, заяви студент, който не скри, че иска да отиде в Германия ш добави, че  баща му работи на три  места като хирург и не докарва парите на един специализант. Студентите, коието се готвят за стоматолози пък не получиха информация, дали търсат такива като тях в чужбина.