Областният управител Здравко Димитров свика работна среща по въпросите на сигурността и готовността на населените места за предотвратяване на терористични заплахи. На срещата, която се състоя в сградата на Областна администрация, присъстваха представители на 15 от общините, както и главният експерт по сигурността и информацията на Област Пловдив Валери Баранов.
На срещата бяха отчетени мерките, които до момента общините са взели в посока на сигурността на населението и продължават да се вземат по утвърдените планове за защита при терористични действия и опазването на стратегическите обекти и на обектите от критичната инфраструктура. Сред тях са засилване на пропускателния режим в общински сгради, обекти и институции, в които има струпване на повече хора, увеличаване на видеонаблюдението, проверки за нивото на охраната в училища, здравни заведения и други обществени сгради.
Целта беше да се координира работата по места и да се създаде щаб, в който да се работи за предотвратяване на опасността от терористична заплаха.
На срещата стана ясно, че в повечето общини до момента е изградено адекватно видеонаблюдение на входните и изходните артерии, както и на училищата и детските градини.
Но не липсват и сериозни проблеми. В община Лъки, освен, че няма никакво видеонаблюдение, има само с един полицай, което е крайно недостатъчно. От там помолиха за съдействие, за да бъдат назначени поне още двама пазители на обществения ред. Като проблем в голяма част от общините беше изтъкната липсата на адекватна охрана върху вододайните зони и беше направено предложение да се инициира специална среща с представители на ВиК – Пловдив, както и с Напоителни системи, които стопанисват част от язовирите и с НЕК, за да се вземат по-адекватни мерки с оглед на напрегнатата ситуация. Кметът на община Кричим, на чиято територия се намират и два от най-големите язовири в района Въча и Кричим, изказа опасения, че охраната им не е на нужното ниво и когато има степен на заплаха, мерките за охрана трябва да бъдат засилени. И то не само на язовирните стени, а и на 500 метровата зона около язовирите. Други обекти, при които има голяма потенциална опасност от терористична заплаха са военните поделения и техните складови бази, особено когато те са разположени на територията на градовете. На срещата стана ясно, че за момента те се охраняват надеждно. Един от сериозните проблеми, които се очертаха, беше липсата на адекватни мерки за охрана на складовете за препарати за растителна защита. Стана ясно, че голяма част от тях са в плачевно състояние и трябва да се вземат спешни мерки, защото там се съхраняват химически отпадъци, които носят огромен риск за населението. От община Карлово се похвалиха, че при тях вече функционира лицензирано звено за самоохрана, на което са поверени 7 общински обекта.
На днешната среща беше взето решение, под егидата на областния управител Здравко Димитров да бъде развита нова система за видеонаблюдение и сигурност, която ще обхване всички общински центрове. Ще бъде изграден и контролен център, чрез който те ще бъдат свързани с националните служби за сигурност. Стана ясно, че ще бъдат създадени мониторинг центрове, в които в един и същи момент да има възможност онлайн да се наблюдават записите от всички видеокамери на територията на областта.
Най-важният етап в превенцията на терористичните атаки е видеонаблюдението, което води и до намаляване на престъпността с 30-40%.
Здравко Димитров каза, че е готов да съдейства за разрешаване на всички възникнали проблеми и да предприеме необходимите мерки за справяне със ситуацията.