В Областна администрация Пловдив се проведе семинар за подобряване дейността на доброволните формирования за защита при бедствия, пожари и други извънредни ситуации в област Пловдив. На семинара присъстваха заместник областният управител Иван Антонов, ст. инспектор Йордан Михов, главен инспектор Петър Тосков от ат Областното звено „Пожарна безопасност и защита на населението“ и инспектор Костадин Чифлигаров, Началник сектор „Доброволни формирования“ в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението", както и представители на общините в област Пловдив.На срещата беше обсъдено актуалното състояние на доброволните отряди, възникналите проблеми и се направиха някои предложения за тяхното преодоляване.
„Доброволните формирования ще имат все по-съществена роля в критични ситуации. Ефектът от тяхното участие е мотивиращ, защото хората приемат изключително положително техните действия и с личния си пример карат околните да се включат при кризисни ситуации", каза зам.-областният управител Иван Антонов.
В специална презентация, ст. инспектор Йордан Михов, запозна участниците с промяната в нормативната база, регламентираща дейността на доброволните формирования.
На територията на градПловдив работят 13 доброволни формирования, в които членуват 242 доброволци. „Доброволците в Пловдив са на едно много високо ниво, със стройна структура и адекватно реагират при спасителни операции, при бедствия и аварии и при възникнали горски пожари. Те помагат и на други общини“, каза ст. инспектор Михов.
В голяма част от общините все още има възможност за допълване на формированията, като в някои населени места като град Асеновград такова звено до момента не е изградено. Сред отличниците са градовете Карлово и Кричим, където доброволците работят самостоятелно или в сътрудничество с компетентните институции и гражданското общество.
Един от основните проблеми, които изтъкнаха доброволците от Пловдив, беше липсата на звено в национален мащаб, което да координира тяхната работа, при възникването на кризисни ситуации в страната. Според тях е необходимо да се подобри комуникацията между общините, за да се повиши възможността за по-бързо взаимодействие, при необходимост. Те предложиха да бъде създаден национален координационен център, който да координира комуникацията между общините по време на бедствия и аварии, за да може да има бърза и адекватна реакция, при необходимост.
Инспектор Костадин Чифлигаров даде насоки за работата на общините с доброволните формирования по места.
Една от новостите, които са предвидени в „Наредба за реда за създаване и организиране на дейността на доброволните формирования за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях” е възможността, младите хора на възраст от 16 до 18 години също да се включат в доброволческите формирования. Те обаче няма да могат да изпълнява конкретни задачи по предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, а само щепреминат съответния курс на обучение.
Държавата дава възможности за финансиране на организацията и подготовката на доброволните формирования. За обучението на всеки доброволец в бюджета са предвидени по 50 лв., за застраховка „живот" - до 150 лв. и по 1000 лв. - за екипировка и лични предпазни средства на член от доброволното формирование. За участие в обучение всеки доброволец получава възнаграждение за сметка на републиканския бюджет в размер на 100 % от минималната часова работна заплата за страната и по 200 % - при изпълнение на задачи за защита от бедствия, пожари и при извънредни ситуации.