39-годишният пациент, който се лекуваше от малария в инфекциозна клиника на Университетска болница "Св. Георги" в Пловдив, е починал, съобщи днес началникът проф. Марияна Стойчева. Тя обясни, че болестта е увредила тежко различни органи и пациентът е развил тежка сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност, довели до фаталния изход. Той е бил заразен и от кримска хеморагична треска, това са доказали резултатите от изследванията, направени в Центъра за заразни и паразитни болести в София, обясни шефката на клиниката.
Мъжът беше докаран на 30 март с линейка от Спешна помощ в Кърджали в пловдивската Университетска болница от Спешна помощ в Кърджали в изключително тежко състояние и веднага беше включен на апаратна вентилация.
Десет дни преди това той се прибрал от Замбия, където работил като сондьор на нефтена плантация. Преди да се върне в родния си Крумовград, заболял от малария там, бил изпратен в болни, където се лекувал известно време, а след това изписан, за да се прибере в България. В дома си заварил съпругата си на легло от грип, а няколко дни след нея се заразила и дъщеря му. Затова когато той вдигнал висока температура, личният лекар му поставил същата диагноза. Състоянието му обаче започнало да се влошава с часове - получил кръвоизлив от стомашно-чревния тракт, урината и изпражненията му станали кървави, започнал да повръща и кървави материи. Затова бил преведен за лечение в инфекциозна клиника в Пловдив.
"Отначало се усъмнихме, че боледува от кримска хеморагична треска. Но диагнозата беше отхвърлена с първите изследвания и консултацията с паразитолог. Помислихме отново обаче, че е възможно да кара и двете заболавания едновременно, защото и след проведеното специфично лечение срещу малария, при което паразитите в кръвта му намаляха, състоянието на болния продължи да се влошава", обясни проф. Стойчева. Затова са взети проби и за кримска треска и изпратени в София. Пациентът обаче е починал с пристигане на резултатите.
Инфекционистите са категорични, че починалият се е заразил в Африка и от двете заболявания, а организмът ме не е издържал на комбинацията. Лекари припомниха, че Замбия е в съседство със Заир, бивше Конго, а това е най-андемичната държава на кримска треска в света. Точното наименования на болестта е Конго-кримска хемарогична треска.
При пациент с висока температура, който неотдавна се е върнал от Африка, трябва да се има предвид, че може да е заразен с малария, отбеляза проф. Стойчева.
Случаят ще бъде дискутиран от инфекционисти, епидемиолози и паразитолози на научен симпозиум, който ще се проведе на 17 и 18 май в базата на Медицинския университет-Пловдив в курорта Цигов чарк. Научният форум се организира от Южнобългарското дружество по инфекциозни болести и на него ще се обсъждат различни екзотични заболявания, сред които маларията и кримската треска.