На втория ден от Коледа- 26 декември се отбелязва Международния ден на бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, точно както на Деня на майката се чества майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Денят на бащата се празнува в различните страни по различен начин и на различни дати.
Денят на бащата съществува почти навсякъде по света в чест и прослава на бащите и бъдещите бащи. Според католическата традиция празникът се чества на деня на св. Йосиф — 19 март, но в повечето страни денят на бащата е светски празник и се отбелязва през третата неделя от месец юни: Аржентина,Великобритания, Венецуела, Еквадор, Зимбабве, Индия, Ирландия, Канада, Китай (вкл. Макао и Хонконг), Колумбия, Коста Рика, Куба, Малайзия, Малта, Мексико, Пакистан, Панама, Перу, Филипините, Сингапур, Словакия, САЩ, Турция, Франция, Холандия, Чили, Швейцария, Южна Африка, Япония.
По традиция православната църква отбелязва деня на бащата на 26 декември,заедно със Събор на Пресвета Богородица. Празнува се на втория ден от Рождество заедно със Св. Йосиф Обручник, Св. цар Давид, Св. Иаков брат Божий и Св. свещеномъченик Евтимий, епископ Сардийски. Тогава по традиция се празнува в България.
Но Международният ден на бащата е честван за първи път през 1909 година. Тогава, на деня на майката, Сонора Дод от Вашингтон, САЩ, си помислила колко е несправедливо само майките да имат свой празник и организирала такъв за своя баща. Традицията се разраснала и през 1924 година се превърнал в национален ден на бащата. От 1972 г. президентът Никсън го обявил за официален празник и оттогава се чества и по света.