След силен дипломатически натиск в сряда, 23 декември, Бойко Борисов  ни е приел разговор по телефона с турския министър-председател
Премиерът ни предупредил Ахмед Давутоглу, че войната в ДПС не бива да е заложник на отношенията България -Турция, нито пък българите да страдат от отношенията Турция – Русия Бойко още помнел как Путин му размахал пръст от Анкара
Премиерът ни договорил тристранна среща за газа с Гърция
Външно министерство категорично отказало вчера посещение на турския външен министър за честванията на възродителния процес
На 15 декември Давутоглу тайно се среща в държавната резиденция Бояна с Лютви Местан, два дни по-късно Доган произнася драматичната реч в Сараите
Бойко Борисов категорично е отказал да се намеси във вътрешнопартийния скандал на ДПС, за което върху него е бил упражнен силен дипломатически натиск. Българският министър-председател е имал тежък телефонен разговор с турския си колега Ахмет Давутоглу в сряда, 23 декември, по обяд след заседанието на правителството в София. Информацията е неофициална и все още „24 часа“ търси потвърждение от Министерски съвет и Външно министерство.
Още във вторник привечер, след като е започнала странната драма с Лютви Местан, приютен за часове в резиденцията на турския посланик Сюлейман Гьокче в София, Борисов е бил атакуван от дипломати в българската столица и от Анкара да приеме разговор с колегата си Ахмет Давутоглу. Според източниците от спецслужбите лидерът на ДПС е резчитал на сигурност и подкрепа от Турция и затова в нощта на вторник срещу сряда са направени десетки опити официално Анкара да потърси контакти с най-висшия ешалон на изпълнителната и законодателната власт в България.
Преди малко Местан потвърди в интервю за "24 часа", че е бил в чуждата резиденция, за да "организира своята сигурност".

Канонадата телефонни обаждания, мейли, смс-и и изпращане на посредници е продължила в сряда, когато скандалът се разрази и стана ясно, че Анкара има важна роля във войната между Ахмед Доган и Местан. София е отклонявала дипломатическия натиск с обяснението, че в България са светли коледни празници и вътрешнопартийните проблеми на ДПС не са тема за каквито и да било коментари.

Борисов все пак е приел в сряда разговор след почти денонощие откази. Разговорът е продължил около 30 минути. Премиерът Давутоглу е настоял българският премиер да се намеси и недвусмислено да подкрепи Местан. Според дипломатически източници българският министър председател е бил категоричен, че вътрешнопартйините отношения в ДПС не може да са залог на отношенията България-Турция. Борисов предупредил, че не приема българите да страдат от политически пристрастия към Русия или Турция. На практика премиерът ни дал ясен знак на своя колега, че пред Местан и Доган избира България.

В разговора Борисов е припомнил още на Давутоглу, че Анкара е пренебрегнала интересите на България по категоричен начин, когато е започнала разговори с Москва за „Турски поток“. Българският премиер казал, че помни добре как Путин му е размахвал пръст от Анкара. Той не бил забравил и антибългарската позиция по отношение на АЕЦ "Белене".

В променената външнополитическа ситуация Борисов предложил спешна тристранна среща между Гърция, Турция и България по енергийните проекти.

Давутоглу е настоял още в телефонния разговор в сряда Борисов да приеме официално турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който трябваше да пристигне в кърджалийска област днес по повод отбелязване на 31 години от възродителния процес. Българският премиер категорично е настоял Анкара да се въздържа от подобен дипломатически знак, тъй като нямало нужда българските турци да страдат допълнително от отношенията Доган-Местан.

В сряда вечерта почти до полунощ 4 дипломатически автомобила стояха пред резиденцията на турския посланик вероятно в очакване на официалната позиция на София към посещението на дипломат номер 1. То беше определено първо за официално, после частно, а накрая бе отложено.  

Според източници от Външно министерство на 25 декември официално държавата ни е отказала да приеме външния министър на Турция.

Дори посещението на Давутоглу на 15 декември в България е било осъществено под натиск от европейски лидери. Целта е била България да договори с Турция решение на бежанската криза, която после официално да бъде обсъдена в Брюксел.