Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ – БАН) обяви оранжев код за поледица за областите Видин и Монтана. Ще има валежи от дъжд, а поради ниските температури, условия за образуване на поледица. Времето е опасно, прогнозирани са по-рядко случващи се метеорологични явления. Възможни са материални щети и има опасност от наранявания. Бъдете внимателни, информирайте се подробно за метеорологичната обстановка и се съобразявайте с неизбежните рискове. Следвайте съветите на компетентните органи.

НИМХ обяви жълт код за поледица и в областите Враца, Плевен и Ловеч. Е там ще има валежи от дъжд с условия за образуване на поледица. Следете прогнозите и не поемайте излишен риск.

Днес отново ще превалява, предимно дъжд. Количествата на повечето места ще са 2-10 л/кв.м., в западните райони до 15. В северозападната част от страната, където сутрешните температури ще останат отрицателни, ще има условия за поледици. През нощта срещу четвъртък и в четвъртък, с преминаването на нов средиземноморски циклон, валежи от дъжд ще има на много места в страната. С понижението на температурите, в Северна България и по високите котловинни полета дъждът ще преминава в сняг. Количествата на валежите ще са между 15 и 20 л/кв.м. Към сутринта в четвъртък в отделни райони на Западна и Южна България и повече – над 30 л/кв.м., а до вечерта в четвъртък и в Източна България ще има значителни количества валеж. Още през нощта срещу петък валежите в повечето райони ще спрат, най-късно с крайните източни и в петък ще бъде без валежи.

През изминалото денонощие речните нива в страната са се повишавали или са останали без изменение. Водните количества на реките в по-голямата част от страната са около праговете за средни и ниски води. Водните количества на горното течение на Черни Вит (Дунавски басейн), в долното течение на р. Провадийска (Черноморски басейн), в средното течение на р. Марица, както и на притока й р. Сазлийка (Източнобеломорски басейн), са около праговете за високи води.

Регистрираните изменения на водните нива на наблюдаваните реки по автоматични и конвенционални станции на НИМХ са:

Дунавски басейн: колебания от - 2 см до + 18 см

Черноморски басейн: нивата са се повишавали с до + 2 см

Източнобеломорски басейн: колебания от - 26 см до + 35 см

Западнобеломорски басейн: колебания от - 5 см до + 7 см

Въз основа на метеорологичната прогноза, обработената хидрологична информация и моделираните водни количества от НИМХ – БАН:

Дунавски басейн: днес речните нива ще се повишават, като по-значителни се очаква да бъдат на 7 и 8.01. Повишенията в басейна ще са в резултат на прогнозирани валежи и снеготопене. Моделът за водосбора на р. Искър прогнозира, че водните количества на 6, 7 и 8.01. ще бъдат над средната многогодишна стойност. По-значително ще бъде покачването на 7 и 8.01 на водните нива на реките Владайска, Банкенска, Лесновска, Блато, Батулийска, Искрецка и Малък Искър. Покачването ще бъде в резултат на валежи и снеготопене. Водните количества ще бъдат под прага за внимание. Моделът за водосбора на р. Янтра прогнозира за 6, 7 и 8.01., че водните количеста ще бъдат над средно многогодишната стойност. По-значителни повишения на речните нива във водосбора се очакват от 7.01. Водните количества ще бъдат под прага за внимание. Моделът за водосбора на р. Русенски Лом прогнозира, че в долното течение на реката на 6 и 7.01. водното количество ще бъде около и под средно многогодишната стойност, а на 8 и 9.01. - над нея. Днес в горните течения на Бели и Черни Лом са възможни незначителни повишения на нивата вследствие на частично снеготопене и валежи от дъжд. На 7, 8 и 9.01 са възможни значителни повишения първия ден в горните части на водосбора, а следващите дни и в долните части. Водните количества ще бъдат под прага за внимание.

Черноморски басейн: днес речните нива ще се повишават, като по-значителни повишения в басейна се очакват на 7 и 08.01, в резултат на валежи и снеготопене.

Източнобеломорски басейн: очакват се повишения на речните нива в басейна, като по-съществени те ще бъдат на 7 и 8.01 в поречията на Тунджа – в долното й течение, Марица – в долното й течение, Арда – по целия водосбор, в резултат на прогнозирани валежи и снеготопене. Системата за ранно предупреждение на НИМХ – БАН прогнозира за водосборите на реките Марица и Тунджа, че водните нива в басейните на реките Марица и Тунджа ще са под праговете за предупреждение. Системата за ранно предупреждение прогнозира за водосбора на река Арда, че водните количества на реките Черна при Смолян, Елховска при Рудозем, Върбица при Златоград и на Елбасан дере при Крумовград, се очаква да достигнат и преминат жълтия праг на предупреждение в сутрешните часове на 7.01.2016 г.

Западнобеломорски басейн: днес се очакват по-значителни повишения на нивата на наблюдаваните реки Места (в средното и в долното й течение) и Струма (в горното й течение – притоците й Бистрица, Новоселска, Елешница, Копривен), вследствие на валежи и снеготопене.