Обзе ме безпричинна тъга, остра тревожност ме стисна за гърлото, почувствах се потисната, а после всичко ми стана безразлично, затворих се в стаята и спрях да се храня. Това разказала на психолога на болници „Медлайн“ и „Централ Хоспитал“ Даниела Димитрова 30-годишна пациентка, изпаднала в зимна депресия.  Събитията се развили в работните дни между Коледа и Нова година, а оттогава младата жена твърди, че насила успява да изяде един банан и малко ядки.
Други пациенти се оплакват от сънливост, меланхолия, раздразнителност, враждебност, достигащи до агресия, отпадналост, постепенно губят интерес към нещата, които са обичали да правят – работа, хоби, срещи с приятели, посочи психологът. А някои започват да ядат неимоверни количества сладки храни и за дни напълняват. Колкото по-студени и кратки стават дните, толкова по-лесно и по-често изпадаме в мрачно настроение.  Признаците се появяват обикновено през октомври, а през април пациентите вече се чувстват по-добре. Каквито и симптоми да провява човек, към тях е добре  да се отнасяме сериозно, тъй като неговото състояние може да се влоши и да доведе до проблеми в работата и семейството, а още по-зле и до социална изолация, предупреди тя.
Тези тревожни симптоми все още не са депресия, но ако се задържат по-дълго, може да се развият в това болестно състояние. Терминът “депресия” често се използва за описание както на болест, така и на често срещана човешка емоция, която обикновено е породена от неприятни житейски събития, но и претоварване с работа. Много често хората се ангажират с много и различи дейности, без да си дават сметка, че имат предел, който не бива да се надвишава, защото премине ли се, последиците са доста тежки, обясни Димитрова.
Точната причина за възникване на тези състояния е неизвестна, но според учени намалената слънчева светлина през зимните месеци оказва влияние върху боилогичния часовник, който контролира, съня, настроението и хормоните.  Липсата на достатъчно слънчева светлина, която обикновено постъпва от очите към мозъка, намалява синтеза на серотонин, който всъщност е хормонът на щастието и равновесието. Освен това в по-дългите и студени нощи тялото произвежда по-големи количества от хормона мелатонин, който ни кара да се чувстваме сънливи и отпуснати. В дефицит е и витамин D, което се свързва с по-голямата честота на сезонните афективни разстройства и някои други психични заболявания.
Една доста често срещана причина за развитие на тревожните състояния е навикът да се гледат само негативните аспекти на живота или само определени проявления. Това е навик, придобит или чрез неадекватно възприемане на проблемите или чрез подражание. Дори децата често подражават на негативните форми на мислене на родителите. Затова изключително важни в този момент са положителните мисли и положителният поглед към околния свят.
Много хора ограничават или спират дейности, които обичат, просто защото е зима и така сами се вкарват в мрачно настроение. „Бихте могли да си направите списък на нещата, които ви доставят удоволствие и тяхното изпълнение зависи само от вас, препоръчва специалистът. - Изпълнявайте всеки ден една или няколко от тях. Хубавите, ведрите, положително емоционално заредените неща се случват, ако ние ги искаме и ги предизвикаме.“
Препоръчително е по-честото излизане на кафе или разходка с приятели. Според едни от най-добрите специалисти в света, депресията се дължи на това, че за дълго време се затваряме в къщи, спим и се движим много малко. Хората могат дълго време да издържат без естествена светлина, ако имат достатъчно социални контакти. Дори когато човек е в ужасно настроение, не става автоматично тревожен или депресивен, ако половин час диша чист въздух и се разхожда на открито. Спортът, танците, пеенето, ѝогата увеличават производството на серотонин.  „Затова не стойте на едно място! Възползвайте се от плюсовете на снежния сезон, като карането на ски, кънки, шейни. Радвайте се на красотата, когато вали сняг“, съветва психологът на верига болници „Медлайн“.
Храненето също е от голямо значение - консумирането на храни, богати на магнезий, като ядки, зърнени, зеленолистни зеленчуци, соя, боб, авокадо, банани, както и на риба, богата на Омега 3 мастни киселини, ще помогнат да погледнете по- ведро на света.
Добър начин за преодоляване на негативните емоции и напрежението е споделянето им с приятел, колега, а най-добре със специалист, за да потърсите заедно  причините, да се опитате да  намерите друга гледна точка, друг поглед към проблема. „Не задържайте, не трупайте в себе си напрежение, защото с времето ще ви става все по- трудно да се отървете от него. Не губете чувството си за хумор и не спирайте да се забавлявате“, отбеляза Даниела Димитрова.