Родители са обзети от нова мода и водят война срещу ваксините, с което обричат на огромен риск здравето на децата си. Това заяви пред педиатри в Пловдив проф. Венета Божинова, председател на дружеството по детска неврология, психиатрия и психология на детското развитие и началник на клиниката по детска неврология в университетска специализирана болница „Св. Наум". Тя участва в конференция за детското развитие, организирана от Медицинския университет под тепатата.
От имунизациите винаги има повече полза, отколкото беда, смята професорката. И посочи, че има тежки болести с много опасни последици, които почти са изчезнали с масовите ваксинации. Една от тях е вариолата, от която са останали ендемични огнища само в Индия. Морбили е друга инфекция, която протича остро при децата с висока смъртност от пневмония и остри енцефалити. Ако неваксинирано дете до едногодишна възраст се зарази, има риск вирусът на морбили да остане в мозъка, където прави хроничен енцефалит, от който се умира след период от 3-4 месеца до 3-4 години.
"Това заболяване липсва в страните, обхванати от имунизация срещу морбили. В България го нямаше 10 години – между 1984 и 1994 г., защото от 1969 г. всички деца се ваксинираха и те не боледуваха от този вид шарка. През 1994 г. отново се появиха случаи на този фатален енцефалит след епидемии от морбили 1991-1992 г. сред неваксинирани в две области – Видин и Монтана, но обхванаха цялата страна. Сега – преди 1-2 години пак имаше морбилни епидемии, от които също се очакват последици, защото заболяването е с латентен период 8-10 години. Но не е изключено фаталният енцефалит да се прояви и по-рано - след 2-4 години", разказа проф. Божинова.
Тя апелира родителите да поставят ваксини на децата си, защото от тях има повече полза, отколкото вреда. Колкото до появата на тежки енцефалити като реакция след имунизации, то те са 0,5-1 случай на един милион души, посочи лекарката. Според нея твърденията, че морбилната ваксина причинява аутизъм у децата, са отречени в световната литература. Те са се появили през 2000 г. и въпреки че са опровергани, в интернет пространството продължава да витае тази мисъл.