С приемането на новия закон за обществените поръчки се утвърждава порочната  практика на управляващите в  това народно събрание да се приема закон, който след това ще бъде допълван от подзаконови актове,  за това съобщи на пресконференция народният представител от БСП Георги Търновалийски.
Решаващ за ефективното функциониране на закона, който ще бъде гледан на второ четене  в Парламента е Правилникът за неговото прилагане, който все още не е готов, а в закона повечето от спорните въпроси са с препратки към него, допълни левият депутат. Това дава възможност да се  развържат  ръцете на администрацията, която ще има своите вратички да заобиколи изпълнението му. В Закона е записано, че в процедурите за обществени поръчки могат да участват лица със запори, присъди, фирми, които не са изпълнили  други обществени поръчки и т.н. Освен това възложителят ще  може еднолично да  отстраняват фирми от конкурсите. Органите, които отговарят за ефективното харчене на обществения ресурс ще имат пълната свобода да решават кой от участниците е надежден, а това няма как да ограничи корупционните практики, категоричен е социалистът.
От друга  страна  чл. 200 на Закона дава правомощия на  председателят на  Комисията за защита на конкуренцията     да определя еднолично служителите, които ще се занимават с разглеждането на жалбите. Текст, който сам по себе си е скандален, припомняйки си и скандалите при «случайното» разпределение на делата в съдебната система, каза Търновалийски.
      Законът продължава да  се гледа на второ четене на извънредно заседание на Народното събрание, но  не се знае кога ще е  готов  Правилника, който ще се приема  от Министерски съвет. Логично е това да става едновременно, а не в последствие, когато народните представители няма да имат глас при определянане на правилата.  Всяка промяна ще се прави от Министерски съвет, без да се чуе гласът на законодателния орган и на обществото, на тъмно. Всяко правителство, което и да е то ще може да ги променя по свое усмотрение, завърши народният представител.