„Срещу православната вяра  в България се води война. Всички видяхте как патриарх Неофит седеше на банка в съдебната зала – нещо нечувано в цялата българска история. Защото някои хора са решили да се гаврят с църквата и да й отнемат не какво да е, а направо патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. Това заяви в речта си пловдивският митрополит Николай  при представянето на книгата „Йога път към мрака“ на  богослова Дарин Алексиев. На премиерата на изданието, рецензирано от сливенския митрополит Йоаникий, в Пловдивския панаир дойдоха над 100 свещеници, сливенския и великотърновски владика и областния управител Здравко Димитров.
"Уж ставало дума за галерия в криптата. И това го говорят кръстени, православни християни. А те каква гаранция дават, че ако църквата се откаже от нея, тя няма да стане място за курсове по йога или нещо по-скверно? Какво е това, ако не война срещу вярата?“, продължи речта си пловдивският владика. Той призова свещениците и присъстващите миряни в залата да го последват и в София, ако се наложи, за да помогнат на Патриаршията с присъствието си пред съда.  Митрополит Николай добави, че делото не е приключило и ако се наложи, ще заведе свещениците в София да помогнат на патриаршията. „И съм сигурен, че ще ме последвате на драго сърце, както винаги е било“, той.

По думите му обаче това били битки по фланговете. Фронталната атака била премахването от учебниците по история на факти отпреди 1150 години. В тях вече нямало да се казва, че тогава при управлението на св. Княз Борис І Покръстител българите са приели православното християнство, а щяло да се говори за християнството по принцип.

Николай припомни нападките срещу църквата при канонизирането на баташките мъченици. „Не ставаше дума да бъде отнета църквата „Св. Неделя“ в Батак, а да бъдат разканонизирани светиите. Какво е това, ако не война?“, попита владиката.
Той посочи, че три пъти в историята ни сме приемали уния с католическата църква и всеки път това е завършвало с провал.

„Идва ми да кажа: „О, неразумний юроде!“. Дано да пощадят свети Паисий Хилендарски, защото и неговото място в учебниците не изглежда много сигурно“, посочи митрополитът.
Владиката обясни, че книгата за йогата е много важна именно в този момент.

След това той даде думата на автора й Дарин Алексиев. Богословът обяви, че е написал труда си, тъй като йогата напоследък се натрапвала като религия. Използвала се от върхушката, която внушавала, че упражненията носят здраве, хармония и просперитет. Вкарвала се в учебните програми и дори в детските градини. Във всеки град имало школи по йога.
Според Алексиев целта била да се отстрани ако е възможно християнството и да ни се насади будизма като религия. Според рецензента – митрополит Йоаникий, трябва да се пазим от йогата, защото тя не е само упражнения. „Може някой да се обиди, но е по-важно да не обидим Бога“, заключи сливенския владика.

В панаира бяха дошли десетки миряни, като сред тях имаше и такива, носещи икони в ръце. Някои от тях се оплакаха от пораженията, които им е нанесла йогата на микрофон в залата.

Във фоайето пред зала „България“ бе организиран и специален щанд, на който книгата се продаваше на цена от 10 лева.  След края на събитието хората изкупиха творбата.