
С промените в двата основни закона – за лечебните заведения и за здравното осигуряване, с разделянето на пакетите и ограничаване на достъпа до медицинска помощ, здравноосигурените пациентите са подложени на дискриминация. Това заяви днес в Пловдив заместник-председателят на Здравната комисия и депутат от БСП – Лява България д-р Емил Райнов по време на проведената дискусия за Националната здравна карта с лекари, кметове и представители на общините в областта.
Той поясни, че за една година здравният министър Петър Москов не е е направил нищо за сектора – нито по отношение на контрола в системата, нито за подобряване на достъпа, нито за изнасяне на дейности в извънболничната помощ, нито за виновните болници, които източват Националната здравноосигурителна каса.
„Как можеше през 2009 година, Здравната каса да разплаща всичко и навреме, да има резерв от над 1 милиард лева, а сега при два пъти повече бюджет парите да не стигат и болниците да имат дълг от 500 милиона лева? Въведоха се лимити за прием в болница, създаде се допълнителен хаос, а сега се задава нов ", каза още народният представител от левицата.
С вота на недоверие към правителството искаме дебатът за българското здравеопазване да се случи там, където му е мястото – в Народното събрание., каза още д-р Емил Райнов.
Той обясни, че като политически акт, вотът е срещу цялостната политика на правителството в сектор „Здравеопазване”, но целта също така е да се види къде е разделителната линия на тези, които хем са във властта, хем са в опозиция.
„Досега от ГЕРБ” не участваха в дебати по здравните теми в НС и къде с отвращение, къде не, гласуваха и подкрепяха политиката на министър Москов. Сега с гласуването си ГЕРБ ще покажат дали подкрепят тази реформа и дали ще поемат отговорността за случващото се в системата, коментира д-р Райнов.
Той подчерта, че от БСП по принцип не са против реформа в здравеопазването, нито против Здравната карта, но са против начина, по който се правят – с неясни критерии и без отговори на важни въпроси.