Първата съвместна инициатива на община „Марица“ и неформалната група „БУДИЛНИКь“  - „КЛЮЧе – МАРИЦА“ бе представена на заключителната пресконференция, проведена на 24 февруари 2016 г. от 10.30 ч. по проект „Младежки съвет Марица“, осъществен от сдружение „Земеделски младежки съюз“ с подкрепата на община „Марица“.
Инициативата включва в себе си конкурса „Какво искаш да промениш в средата около теб“. Желаещите да участват в него ще трябва да попълнят електронен формуляр, в който да посочат какво искат да променят в обкръжаващата ги социална или инфраструктурна среда.  12-те участника с най-интересни идеи ще преминат обучение по темите: „Презентационни умения“ и „Социално застъпничество - НПО сектор“. Кулминацията на „КЛЮЧе – МАРИЦА“  ще са две гала събития, на които младежите ще имат възможност в рамките на 15 минути да представят идеите си пред широка публика, включваща млади хора от региона, представители на местната власт и медиите.
Неформална група „БУДИЛНИКь“ бе сформирана от младежите, участвали в обучението. Нейната цел е да обедини активните млади хора и да им даде възможност да отстояват позициите си и да защитават правата си пред местната власт. Идеята е чрез организиране на инициативи и мероприятия да привлече още активни млади хора от общината, като по този начин се разрасне до „Младежки съвет Марица“, който ще се превърне в консултативен орган към община „Марица“, съобщи пред медиите Димитър Семков, експерт по проекта.
Освен него участие в пресконференцията взеха Йорданка Змиярова, мениджър на проекта, Петко Чочев, зам.-кмет на община „Марица“, Георги Мерджанов, обучител по проекта, както и част от младежите, участвали в него.
Проект „Младежки съвет Марица“ е на стойност 4700 евро и се финансира в рамките на Програмата за подпомагане на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейската икономическо пространство 2009 – 2014 г., www.ngogrants.bg. Той е насочен  към активните  млади хора, неправителствените организации и читалищата в община „Марица“. Чрез него бе стартиран пътят на младежкото участие в конструктивния диалог с местните власти. „За целта проведохме поредица от срещи по населените места, за да чуем гласа на младите хора, без разлика от произход, раса и религия.  Най-активните 37 участници преминаха неформално обучение за „Младежки лидер“, заяви Йорданка Змиярова.