Георги Лозанов подаде оставка като член и председател на Съвета за електронни медии на днешното заседание, като изтъкна три причини за решението си. Той разпространи официално изявление до медиите, в което посочва, че е разгледал внимателно документите на кандидата за телевизионна регистрация "Пик Броудкастинг" АД и е установил, че няма законови основания тя да му бъде отказана.
"Винаги съм се стремил да прилагам закона според неговите изисквания, независимо от моите предпочитания. Заедно с това обаче не бих искал нито с гласа си като член на СЕМ, нито с подписа си като негов председател да легализирам в електронните медии агресивната риторика на едноименната онлайн медиа, която лесно минава в регистрите на враждебната реч, макар и не непременно по расов, етнически или религиозен признак. Така би се загубила разликата между регулираната със закон и нерегулираната медийна публичност, а оттам и видимия ефект на медийната регулация въобще", посочва Лозанов.
По думите му, това го е изправило пред противоречие, от което не открива друг персонален изход, освен напускането на съвета.
"Регулацията не може да роди някакви идеални медии, едва ли може направи и съществуващите кой знае колко по-добри, но може да удържа една граница в публичната комуникация, която не бива да бъде преминавана. Давам си сметка, че през последната година и то не само заради телевизионните амбиции на ПИК все по-малко съм в състояние да пазя тази граница", пише още шефът на СЕМ.
Председателят на СЕМ изтъкна още два довода за решението си да се оттегли от съвета - лицензирането от СЕМ на регионална програма за Кърджали и свалянето от УС на радиото на предаването „Деконструкция".
"Тези два случая генерираха политически настроения, които превърнаха и мен, и СЕМ в своя енергично обстрелвана мишена. Започна „разчистване на сметки”. Стигна се дотам, че в Народното събрание беше подложено на гласуване фактическото закриване на медийния регулатор и едва не мина, а 109 души, организирани от вестник „Дума”, които се анонсираха като леви интелектуалци, подписаха декларация в подкрепа на „Деконструкция”, където съм наречен „лице на полицейщината”, заяви Лозанов.
Той изтъква, че всичко това е толкова несъвместимо със собствената му престава за него самия и със смисъла на дейността му като дългогодишен участник в медийната регулация, че за момента не вижда мястото си в нея и се чувства прогонен.
"Затова не в отказ от колегиална солидарност, а именно от колегиална солидарност днес ви казвам довиждане, скъпи мои колеги", завършва изявлението си Лозанов.
Оставката му ще бъде гласувана на следващото заседание на СЕМ на 1 март.
Тримата в съвета - Анна Хаджиева, Анюта Асенова и Иво Атанасов, гласуваха регистрацията с убеждението, че не могат да я откажат по закон.
Петият член на съвета - Мария Стоянова, не присъства на днешното заседание, тъй като в момента е в чужбина.
Според експертите на СЕМ документите за телевизия "Пик" отговарят на всички изисквания на Закона за радиото и телевизията. Тъй като режимът за издаване на лиценз за радио и телевизия е обикновен регистрационен, СЕМ ще трябва да издаде разрешително за излъчване на PIK TV. Регистрационната такса, която каналите плащат на СЕМ, е 2250 лв., обяснява "Капитал".
Намерението си да създаде телевизия собственикът на агенция "Пик" Недялко Недялков обяви още в края на миналата година.
През ноември м.г. Недялков регистрира "Пик Броудкастинг" АД - дружеството, което стои зад новия телевизионен канал. Собственици на компанията са Недялко Недялков, който държи 95%, и главният редактор на "Пик" Ивайло Крачунов с 5%. В органите на управление е вписана и Милена Тарандева.