"Община Пловдив ще съдейства на всички органи, които са се включили и са взели отношение по повдигната от гражданите на Пловдив тема за съдбата на съборения тютюнев склад на на улица "Одрин" до автогара "Юг". Това обяви кметът на града Иван Тотев. Изказването си той направи на специална пресконференция, на която присъстваха общественици, творци, архитекти, адвокати и граждани. Те настояха лично да разберат каква ще е съдбата на емблематичната сграда.
"Община Пловдив заедно с всички институции ще търси истината, която да доведе до запазване на архитектурния паметник "Тютюнев град", за да се даде възможност за реализиране на проекта "Пловдив 2019". Всичко, което е по по силите ни, съобразено законите, ще бъде направено за възстановяване на склада във вида, в който е. Общината се ангажира да разговаря със собствениците за обратно изкупуване на имота", каза още кметът. Той добави, че такава ще бъде политиката спрямо другите складове, а обществеността ще бъде информирана за всяка стъпка на местната власт.
Общината следи и ще следи всичко, което се случва на място с цялата сила на закона. Той съобщи още, че има издадена преписка от Института за паметниците, която в момента се предвижва, завърши кметът.
Предстои среща със собствениците на сградата за изкупуването на имота от Община Пловдив. Ще се обсъди и възможността за изкупуването на фреската на Вълчан Петров, която да бъде реставрирана и запазена.
На днешната среща Иван Тотев заяви, че издадената документация на инвеститорите е съобразена с нормативните документи. Той се позова на удостоверение от Националния институт за недвижимо културно наследство от 2010 година, в което е записано, че сградата на улица „Одрин“ 8 е извън обхвата на територията с културно-историческо наследство със статут на групов археологически паметник на културата.
Грешката е установена през 2014 година, но към настоящия в Община Пловдив няма информация сградата да е паметник на културата.
През 2010 година е представен проект за строеж, който е одобрен от Община Пловдив. Всички законови норми са спазени, категоричен е Тотев. Фактическата грешка е отстранена със заповед на директора на Национален институт за недвижимо културно наследство на 28 януари тази година, заяви архитект Жана Джугаланова, експерт в институцията. Тя трябва да бъде изпратена на община Пловдвив.
Пред журналисти главният архитект на община Пловдив Румен Русев заяви, че през 2010 година е издал разрешителното за бутането на тютюневия склад, а през 2014 година го е презаверил на база одобрени проекти, влизащи в устройствения план на града. "Направих го, защото законът ме задължава, когато документите на инвеститора са изрядни, да подпиша", подчерта Румен Русев.