Изложбата  "Графика и видео" ще бъде открита в читалище „Шалом“ на 24 март от 18 часа. Това съобщиха нейните организатори.  На нея се представят  графични творби от пловдивски автори творили в „Графично ателие – Пловдив“
 Артистите са обединени от интереса си към графичното изкуство. Техните произведения показват възможностите на различни класически и нетрадиционни печатни техники - от дълбокия печат през литографията, сериграфията и офсета.  Новите технологии на съвременната епоха предлагат неограничено поле за експеримент. В изложбата ще бъдат показани  литография, офорт, aлография, офсет, и др. Целта е да се покаже  резултата от свободното комбиниране на различни печатни техники, което подхранва и обогатява артистичния израз.
 Графичният отпечатък има много широка публика и колекционери в цял свят. Сдружение „ Графично ателие “   работи за създаването на отворено общество от любители и познавачи, както и за развитието на майсторско ателие за печат, където артистите, търсещи предизвикателствата на графичното изкуство, ще намерят професионално съдействие от високо квалифициран майстор   печатар – умдрюкер .
  Участници: Mаргарита Джарова, Асен Кръстенов, Румен Жеков, Васил Стоев, Вълчан Петров, Йордан Калчев, Надя Генова, Димитър Воденичаров, Кольо Мишев, Кольо Карамфилов, Илия Желев, Борис Богданов, Иван Генов, Румен Нечев, Петър Кочевски, Йоханнес Артинян, Севдалина Кочевска, Емил Миразчиев.
Същността на  проекта "Графично ателие-Пловдив", който се провежда вече 20 години , е да насърчи съвременни творчески търсения в областта на графичния отпечатък, да разшири кръга на използваните техники за отпечатване от представители на всички жанрове във визуалните изкуства.
Проектът е уникален за страната и цели реализиране на високо стойностни графични произведения, п опуляризиране творчеството на съвременните артисти в областта на графичния отпечатък, като толерира иновативния подход и експеримента.
Проектът е създаден през 1996 г. по идея на Емил Миразчиев. В него са работили и експериментирали множество творци от страната и Европа. Творбите реализирани в ателието са с висока художествена стойност и представят авторите им по престижни международни графични форуми – биеналета и триеналета, като някои от творбите са получавали международни награди. В проекта са взели участие над 1 5 0 автора от България и чужбина с над 4 00 творби.
Поддържането на високо технологично ниво на графичния отпечатък благодарение уникалните способности на майстор-печатар Спас Халачев и реализирането на успешни проекти превърнаха ателието в престижна творческа работилница на националната и международни автори.