При голям интерес бе представена онлайн платформата на проекта „Тютюневият град”, по която екипът на фондация „Пловдив 2019“ работи от края на миналата година.
Целта на платформата е да допринесе за развитието на „Тютюневия град“ като територия за акции и намеси в публично пространство, поводи и теми за обществен дебат. Една от основните й функции е да бъде място за споделяне на визии, проекти и възможности за бъдещето на „Тютюневия град“. Това е и една от посоките, чрез които фондация „Пловдив 2019“ ще работи по надграждането на проекта „Тютюневият град“, който е заложен в платформата „Трансформиране“, част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019.
В платформата са събрани историята, разказите и спомените за т. нар. Тютюнев град, както и добри практики от света, релевантни на темата.
Във връзка със старта на платформата ОФ „Пловдив 2019“ се обърна с покана към визуални артисти, работещи в сферата на дигиталните медии, да споделят своите артистични предложения и идеи по темата „Тютюневия град“. Предложенията ще се приемат до 31 юли 2016 г.
Целта на тази покана е да стимулира креативни подходи към темата и към актуалния обществен дебат. Поканата е насочена към идеи и не е обвързана с конкретно финансиране, а търси да представи на широка аудитория художествени рефлексии, провокирани от съдбата на тютюневите складове. Получените предлoжения ще бъдат споделени на платформата на проекта. Най-добрите от тях ще бъдат представени в изложба на територията на Тютюневия складове.
Предложенията се приемат на: tobaccocity@plovdiv2019.eu .
Допълнителна информация за поканата е публикувана на дигиталната платформата „Тютюневият град“.
Презентацията беше организирана съвместно със списание Нула 32 и се състоя на 21 март от 19 ч. в Център за сценични изкуства Stage 51 – активна точка за култура в района на тютюневите складове.
Онлайн платформата “Тютюневият град” (http://tobacco-city.plovdiv2019.eu/) е проект на Фондация “Пловдив 2019”, осъществен съвместно с i-creativ студио и с любезното съдействие на: Пенка Калинкова, БНТ 2 – Пловдив, Държавен Архив – Пловдив, Йоханнес Артинян, арх. Руси Делев и гл.ас.д-р арх. Велина Панджарова, представител на кат. „История и теория на архитектурата“, УАСГ.