Действащото в момента законодателство ощетява гражданите и ги поставя в неравностойно положение при финансови спорове. Това заявиха днес представители на Гражданско движение ДНЕС. те поясниха, че е необходима промяна в него, за да се спрат тормоза и издевателствата на обикновенните хора.
Става въпрос за чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), подчерта адвокат Десислава Филипова, председател на "Център за европейска интеграция на България и защита правата на човека". Въпросният параграф дава привилегия на монополисти, банки, крупни корпорации и частни лица с големи финансови възможности да осъждат, включително и на конфискация, свои длъжници, без последните дори да са предупредени за откритото наказателно преследване срещу тях.
Казусът с поп-фолк певеца Крум бе посечен като фрапиращ случай. Той е осъден да плати дълг от 100 000 лева, който по думите му , е изтеглен с негов фалшифициран подпис. Деянието е извършено от дядото на певеца, съзнателно подправил личните данни на своя внук и е взел парите. В момента кредиторите ги търсят по съдебен път от младежа, като сумата вече е нараснала на почти 160 000 лева, въпреки доказаната измама, сподели известният изпълнител.
Адвокат Десислава Филипова това грубо нарушава eвропейското право, което има преимущество над националното, но това не пречи на родните съдилища да прилагат чл. 417, въпреки явното правно противоречие.
Сдружението е подало жалба по този въпрос до юридическите органи на ЕС още преди две години, но до момента отговор няма, призна Десислава Филипова. Затова тя призова гражданското общество да упражни натиск върху българските институции за отмяната на този параграф от родното законодателство.