Регионалната дирекция по горите Пловдив е съставила 357 акта за незаконна сеч и нерегламентирано транспортиране на дървесина през 2015 година.  Данните изнесе пред журналисти нейният директор Мирослав Димитров. Актовете за административни нарушения, които е поставила РДГ, са 373 за цялата 2015 година. Той добави, че са издадени 291 наказателни постановления, а глобите, поставени чрез тях, са 37 460 лева, имуществени санкции на стойност 13 050 лева и обезщетения в размер на 4 795 лева. За миналата година има и издадена присъда „Пробация“. Димитров добави, че има 11 акта, съставени на служители от държавни горски и ловни стопанства, както и 12 акта, съставени на лесовъди. Регионалната дирекция по горите ще въведе, каза още  видеонаблюдение във всички складове, които преработват и продават дървесина, каза Мирослав Димитров. Директорът добави, че от 193 действащи склада в областта – 191 са с видеонаблюдение. То работи 24 часа и записите от него се пазят за три месеца назад. На всеки вход и изход са поставени камери така, че да заснемат номера на превозното средство, което влиза и излиза от склада. На всички товарни автомобили са поставени GPS – системи, за да може да се провери за маршрута на превозното средство. В момента в РДГ – Пловдив са регистрирани 380 товарни автомобила, които превозват дървесина с GPS – устройство.
Друга предпазна мярка на дирекцията в Пловдив е въвеждането на електронен билет, който се издава на място в гората, в която се товари дървесината. След това данните от билета се прехвърлят в информационната система на агенцията, където всеки желаещ може да провери информацията. Димитров добави, че от 1 юли в цялата страна ще се издават такива билети.
По думите на Мирослав Димитров, на телефон 112 може да се подава сигнал за нарушения по отношение на горите, дивеча и рибата. Центърът се намира в Изпълнителната агенция по горите. От агенцията сигналът се препраща до Регионалните дирекции, които предприемат съответните мерки. Димитров добави, че от юни 2015 до момента са подадени 218 сигнала, които са проверени на място.   Регионалната дирекция по горите ще създаде консултативен съвет към областната управа. Целта на съвета е да подобри изпълнението на държавната политика за опазване на горите, рибата и дивеча. Първото събрание на съвета ще се проведе след Седмицата на гората, която ще протече от 4 до 9 април. В съвета ще бъдат включени представители на повечето държавни институции, имащи отношение към горите, дивеча и рибата, неправителствени организации и ловци. „Това се прави, за да може да се подобри взаимодействието между държавните институции с цел да се опази това национално богатство – горите“, заяви Димитров.