Със затопляне на времето травматизмът отново започна да нараства. Това предупреждение отправи доц. Красимир Мурджев, зам.-шеф на втора хирургия в Университетска болница „Св. Георги“ и кандидат за народен представител от Коалиция за България.
Докато през зимата той е свързан с заледяванията по улиците, то сега е резултат от увеличеното движение на автомобили и интензивния пътен поток, обясни той. Хирургът определи транспортния травматизъм като тежък, защото при пострадалите от пътно произшествие обикновено е засегната повече от една телесна кухина и много органи. Зачестяват и случаите с фатален изход, защото съвременните транспортни средства стават все по-скоростни.
Нещата много не са се променили и в пътната обстановка, отбеляза лекарят. Пътната инфраструктура не е в добро състояние, повечето пътища от първи и втори клас са в окаяно състояние, а автопаркът е овехтял. Трябва да се отчете, че често водачите сядат зад волана след употреба на алкохол и не могат реално да оценят обстановката.
Така при произшествия пациентите получават тежки и дори животозастрашаващи наранявания, които най-често засягат гърдите, корема и главите им. Счупени ребра, разкъсан черен дроб и далак, а също и мозъчни травми са пораженията за пациентите. Възможни са открити счупвания със сериозни замърсявания на раните и тогава медиците водят сериозна борба с инфекциите. Често травмите са кобминирани, а болните пристигат в болницата с линейка на Спешна помощ в шоково състояние. При някои се налага продължително лечение и те задълго излизат от строя, а други остават инвалиди за цял живот. Трети завършват фатално, въпреки усилията на лекарските екипи да ги спасят.
През пролетта и лятото много по-чести са катастрофите с мотористи, които трошат крайниците си, а когато са без каски, получават и тежки черепно-мозъчни травми.
„Инцидентите с автобуси също нарастват през топлите месеци на годината. Не мога да забравя огромния брой пострадали в катастрофата на магистрала „Тракия“ на 15 юни 2011 г., когато автобус на частна транспортна фирма се обърна на шосето и отне живота на 8 души“, каза известният хирург . За самоотвержената битка да спаси ранените доц. Красимир Мурджев бе награден от БЛС в Пловдив (на сн.). Проблемът с тези произшествия е, че са масови, защото засегнатите – ранени или убити, винаги са повече от един, добави той.
Жертви на катастрофи през лятото са хора от всички възрастови групи – от бебета в колички до немощни старци, които не шофират, но са прегазени на тротоара. Лекарят припомни инцидента в Симеоновград навръх Великден, когато водач погуби живота на 6-ма тийнейджъри на път към храма.
Всички участници в движението да бъдат по-отговорни и внимателни, за да не се стига до трагични инциденти, призова доц. Мурджев.