Студенти по право от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ дискутираха с прокурори казуси за грабежи и подпомагане на бежанци да преминат незаконно през България в Деня на отворените врати в Апелативна прокуратура-Пловдив. Срещата между магистратите и бъдещите им колеги се проведе в четвъртък по повод Деня на Българската Конституция и юриста – 16 април. В тържествената зала на прокуратурата студентите бяха приветствани от Николай Божилов, прокурор в Апелативна прокуратура-Пловдив, Румен Попов, окръжен прокурор, Димитър Беличев, зам.-районен прокурор, и прокурорите Атанас Илиев и Румяна Зайкова-Калеева.
„Не мислете, че пътищата са ви предначертани, а бъдете смели и следвайте мечтите си в юридическата професия“, обърна се към студентите окръжният прокурор Румен Попов. „С годините всеки един от вас ще избере професионалната си кариера, преодолявайте трудностите и не се отказвайте от своите планове“, пожела на бъдещите юристи Николай Божилов, прокурор в Апелативната прокуратура. Даниела Дончева, преподавател по наказателно право в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, сподели, че срещите между действащи магистрати и студенти са необходими заради мотивацията в развитието им като прависти и за практическите умения.
На студентите бяха раздадени предварително два реални казуса от практиката на Районна прокуратура-Пловдив и те трябваше да влязат в ролята на обвинители, да ръководят разследването, призовават свидетели, назначават експертизи, да съберат факти за обвинителен акт и накрая да преценят каква присъда ще поискат в съдебното заседание.
„В първия случай извършителят е криминално проявен, който е отнел чрез сила и заплаха два мобилни телефони от жени – на автобусна спирка и пред автомивка в гр. Пловдив. След това е оставил вещите в заложна къща, като убедил управителя, че са негови, а за облигационното съглашение бил издаден документ“, разказа накратко казуса Димитър Беличев, ръководил разследването по делото за грабеж, приключило с осъдителна присъда от 2 години лишаване от свобода. Магистратът попита студентите как ще квалифицират извършените от обвиняемия деяния, какви процесуално-следствени действия биха предприели по наказателното производство, каква мярка за неотклонение биха поискали от съда, а след това и наказание. Същите бяха и въпросите, свързани с втория казус – подпомагане на чужди граждани – от Сирия, Афганистан и Ирак, да преминат незаконно през страната. Разследването е било ръководено от прокурор Румяна Зайкова-Калеева. Делото е приключило с присъди за гражданите, които незаконно са подпомогнали чужденците да преминат през страната. Студентите изказваха мнения за хода на разследването, спориха и се интересуваха какви са били стъпките при разкриване на извършителите, как са защитени свидетелите, съпоставяха фактите и накрая бяха готови за „участие“ в съдебното заседание.
В Деня на отворените врати в Апелативна прокуратура-Пловдив бъдещите юристи имаха възможност да разгледат стаята на дежурния прокурор и кабинети на магистрати.