Софийската градска прокуратура е образувала досъдебно производство за дарените от Турция ваксини „Пентаксим“ и „Еувакс“. Това съобщи в Пловдив главният прокурор Сотир Цацаров. Той пристигна в града, за да изслуша отчета на Апелативна прокуратура.
Пред журналисти обвинител №1 на държавата каза, че предмет на разследване представлява не е това дали ваксините са опасни за живота и здравето на децата при прилагането им, а въпроси свързани с икономическата целесъобразност на тяхното закупуване и съответно цените, свързани с износа на ваксини.
Сотир Цацаров уточни, че предмет на разследване са евентуални длъжностни нарушения и престъпления при износ и внос - такива, които са свързани с цени и икономическа ефективност на ваксините. Тоест ще се разследват икономически, а не лечебни показатели.
Главният прокурор посочи, че на практика има два паралелни договора за дарение – единият за ваксини към България и другият - ваксини от България към Република Турция.
Противохепатитната ваксина "Еувакс" стои на склад и е резерв на държавата за справяне с епидемиологични усложнения при евентуална бежанска вълна или природни бедствия.
Ваксината е срещу Хепатит Б и беше дарена от Турция през юли м.г. заедно с петвалентната ваксина за бебета "Пентаксим", заради недостига ѝ у нас. Тогава България дари на Турция ваксина срещу туберкулоза.
Ромите в Пазарджик започнаха да носят бурки по финансови причини. Плащаха по 120 лева на месец на жените, за да ги носят., каза още Сотир Цацаров.
той добави че от една страна всички граждани имат право на религиозна свобода. От друга обаче религията е територия, в която държавата не бива да навлиза, стига външните прояви да не излизат от очертаните граници. Поставянето на всякакви религиозни символи, които демонстрират религиозна принадлежност и в същото време не дават възможност човекът с тази одежда да бъде идентифициран, е достатъчен повод да бъдат наложени съответни ограничения и забрани.
Никой не може да иззема функциите на държавата, категоричен бе Сотир Цацаров по повод гражданските формирования и арести. „Никой не може да си мисли, че може да връзва хора, че може да си играе на полицаи, тъй като той ще бъде преследван. Такъв е законът, а ние сме длъжни да го спазваме”, каза главният прокурор. Той добави, че протестите не могат да променят неговата позиция и разпоредбите на закона. В същото това време главният прокурор е наясно, че тези граждански формирования очевидно са предизвикани от това, че държавата не е така силна и ефективна в много от случаите, в които трябва да изпълни функцията си.
Главният прокурор ще внесе в понеделник искане до Върховния касационен съд за тълкувания с цел уеднаквяването на съдебната практика по транспортните престъпления.
„Ще настоявам за тълкувания както по наказателната отговорност на виновните водачи, така и по присъжданите имуществени вреди“, уточни Сотир Цацаров.
Главният прокурор визира делото „Кари“ с един от подсъдимите гръцкия студент Христос Боскос, който призна вината си, който блъсна с автомобила си и контузи тежко ученичката Катерина Матеева и се отърва само с административно наказание. Сотир Цацаров съобщи, че е поискал възобновяване на това дело.
„В момента съдебната практика е противоречива и с много спорни въпроси, касаещи престъпленията по транспорта. Целта е за в бъдеще да имаме по-предвидима съдебна практика относно транспортните престъпления“, добави още главният прокурор.