След 25 септември ще се влиза и излиза в българските болници с пръстов индификатор. След пълното му въвеждане в лечебните заведения с него ще заработят аптеките и останалите здравни структури. Това заяви в Пловдив главният експерт в дирекция "Информационни процеси и сигурност на информацията" в НЗОК Мартин Банков. Той бе сред лекторите обучителен семинар с представители на Националната здравна каса и регионалните й структури в страната.До 80 дни трябва да е готов прототипът на системата, а болниците ще бъдат задължени да осигурят необходимото оборудване за нея. Това съобщи в Пловдив главният експерт в дирекция "Информационни процеси и сигурност на информацията" в НЗОК Мартин Банков. Той бе един от лекторите на обучителен семинар с представители на Националната здравна каса и регионалните й структури в страната.
"Голяма заблуда е, че ние ще събираме пръстови отпечатъци - няма да се съхраняват никъде, в никакви електронни системи. Те ще претърпяват трансформиране в уникален идентификационен номер (УИН), който на практика представлява код", посочи Банков. По думите му при преобразуването на сканирания отпечатък в код се ползва не снимката на пръста, а картата на направлението плюс само два от трите микроелемента на всеки рисунък на пръста. Експертът е категоричен, че е абсолютно невъзможно от уникалния идентификационен номер да се възстанови пръстов отпечатък и с него да бъде злоупотребено.
Според Банков за около 3% от гражданите ще има проблем при определянето на УИН заради спецификата на работата, която извършват. Той даде пример с фризьорите.
Децата до 14 г. ще постъпват на лечение в болниците с ЕГН-то си и пръстовия идентификатор на свой родител или близък, който ги придружава.