За четвърта поредна година Медицински университет-Пловдив отбеляза Световния ден на имунологията. Едновременно с това се отбелязва и  Европейската имунизационна седмица.

„На този ден си припомняме за онези велики имунологични открития, които са променили медицината към по-добро. За ваксинациите, без които е невъзможно да си представим снижаването на заболеваемостта от туберколоза, детски паралич, дифтерия, коклюш. Липсата на вариола в днешни дни.”, заяви ръководителят на Катедрата „Микробиология и имунология” в МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.
„Доказано е, че благодарение на ваксините, ние се лишихме от много инфекции. Благодарение на задължителната ваксинация, ние правим имунното здраве на нацията по-силно.”, категорична е още проф. Мурджева.

От няколко години отбелязването е традиция за МУ-Пловдив и е във връзка с инициатива на Европейската федерация на имунологичните дружества и Българската асоциация по Клинична имунология. С нея се изтъква пред обществеността  значението на имунитета в борбата с някои болести, за нарастването на научните изследвания и спасяването на човешки живот.
Пред параклиса на МУ-Пловдив в 1-ва база на бул. Васил Априлов се отслужи молебен за здраве за присъстващите лекари, медицински специалисти и пациенти.
На молебена присъстваха още ректорът на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев и заместник-ректорите проф. д-р Виктория Сарафян и проф. д-р Стефан Сивков.
Към небето полетяха балони с хелий, предоставени от фондация Jeffrey Modell за първичните имунни дефицити, като израз на съпричастността ни към болните с имуно-медиирани заболявания.
Преподаването по имунология е застъпено  сред повечето специалности в  МУ-Пловдив. Разработват се докторски програми  в областта на имунологията с използване на съвременни имунологични методи и доказване ползата от ваксинациите при много инфекциозни болести. Лабораторията по имунология при УМБАЛ „Св. Георги”-Пловдив е водеща структура в имунологичната диагностика на първичните имунни дефицити, автоимунните и инфекциозните заболявания.
Тази година Европейската имунизационна седмица е в навечерието на най-светлия християнски празник - Възкресение Христово.  Този факт придава и друг смисъл на имунологичните събития - повече  надежди за  по-адекватна имунологична диагностика, по-навременна и ефективна имунотерапия и профилактика за по-добро здраве, по-малко страдащи пациенти от имуномедиирани заболявания, още по-всеотдайни и вдъхновени лекари и медицински специалисти.