Световният ден на астмата е ежегодно събитие, организирано от Глобалната Инициатива за астма (Global Initiative for Asthma, GINA) с цел подобряване на информираността на обществото за заболяването и грижите полагани за пациентите.
През 2016 година денят се отбелязва на 3 май. Темата и тази година ще бъде „Ти можеш да контролираш своята астма“.
Във връзка с необходимостта от по-добра информираност на обществото за астмата и алергиите, Българското дружество по алергология, съвместно с Асоциацията на българите боледуващи от астма, алергии и ХОББ (АББА) и с подкрепата на Комисия по здравеопазването към 43-то Народно събрание на Р България, Университетска болница “Александровска”, Медицински университет - София и Европейската академия по алергология и клинична имунология (EAACI) стартират Национална кампания „Имате ли алергия? Да вървим заедно по пътя на превенцията и контрола!”, чиято основна цел е да разясни на хората начините за ранна диагностика, лечение и контрол на тези заболявания. Кампанията ще стартира на 10 май 2016 г., вторник, от 11 часа, в аудитория „Янко Добрев” на II хирургия в Университетска болница „Александровска” с пресконференция и ден на отворените врати.
От астма страдат 300 милиона души в целия свят и над 70 милиона европейци, като тя е и най-честото хронично заболяване при децата. При 90 процента от децата с астма тя има връзка с алергичен причинител. В момента  се приема, че в България от бронхиална астма боледува около 9% от населението.
 „Искрено се надяваме медийният отзвук от Световния ден на астмата и подследващите ни инициативи да провокират обществото да се консултира своевременно с медицински специалисти по алергология, защото астмата и алергиите могат и трябва да бъдат лекувани правилно и своевременно”, сподели  проф. Васил Димитров, Председател на Българското дружество по алергология (БДА). Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите боледуващи от астма, алергии и ХОББ (АББА) допълни, че в България все още няма действаща Национална програма за превенция и контрол на ХОББ, бронхиална астма и алергичен ринит, която ще подпомогне работата на медицинските специалисти в ранната диагностика, профилактиката и лечението на тези социално-значими заболявания.  „Разработената от експертната работна група национална програма предвижда създаването на консултативен съвет към Министерството на здравеопазването, изграждането на национален регистър на пациентите с бронхиална астма, алергичен ринит и ХОББ, и ние, както и експертите се надяваме още тази година Програмата да бъде одобрена и да стартира ефективно.”
Астмата е хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, което причинява проблеми с дишането поради спазъм на бронхите. Бронхиалната астма може да бъде ефективно лекувана и контролирана. Проучванията са показали, че при правилно лечение е възможно постигане и поддържане на добър контрол над заболяването, позволяващо на болните от астма да водят пълноценен и нормален начин на живот. За постигане на това хората се нуждаят от достъп до навременна медицинска консултация със специалист, ефективни медикаменти, обучение за това как правилно да приемат тези медикаменти, как и какво могат да правят, за да избегнат риска от изостряне на заболяването и как да реагират в случай на пристъп на астма.
Причинители
Сред често срещаните рискови фактори за поява на симптоми на астмата са излагането на алергени (микрокърлежи в домашния прах, полени на растенията, плесени, алергени от животински произход, хлебарки и др), химически дразнители, цигарен дим, респираторни (вирусни) инфекции, физически усилия, силни емоции и някои  лекарства.
Крайната цел в лечението на астмата е постигане на контрол на болестта, който да осигури на пациента нормален начин на живот. Контролът на астмата може да бъде постигнат чрез правилна и ранна диагностика, подход към пациента и коректно лечение. Стратегията за постигането на добър контрол изисква:
Създаване и развиване на добра връзка между лекар и пациент
Идентифициране и предотвратяване излагането на рисковите фактори
Оценка, лечение и наблюдение
Контрол на изострянията