Решението на президента да наложи вето върху Изборния кодекс е национално предателство в името на собствени политически амбиции, заяви председателят на НФСБ Валери Симеонов, информира dir.bg.
"Цялата тази акция на вдигане на шум ужким от нашите сънародници в чужбина, а всъщност организирана от 5-6 човека, беше за да се "подготви почвата" за едно "обяснимо" на пръв поглед решение на българския президент под предтекст: "Ето на, българите в чужбина негодуват, аз няма как да не се погрижа за техните интереси", коментира Симеонов пред агенция "Фокус".
Според лидерът на НФСБ повече от ясно е, че Плевнелиев ще се кандидатира за втори мандат и затова търси подкрепата на "всякакви политически "отпадъци”, сред които е и ДПС.
По думите му, със своето решение държавният глава връща правото на живеещите изселници от България в Турция да гласуват, с което връща възможността българската държава да бъде манипулирана отвън – от Турция.
По-рано днес от президентството съобщиха, че
Росен Плевнелиев ще върне за повторно обсъждане в Народното събрание
текстовете, ограничаващи избирателните права на сънародниците ни в чужбина.
Според държавния глава това ще даде на народните представители възможност да създадат по-добри правила за упражняване на изборните права на гражданите.
Според президента опитът да се преборят лошите изборни практики, не трябва да създава национално разединение.
Росен Плевнелиев приветства промените в Изборния кодекс,
с които се въвежда електронно дистанционно гласуване.
Президентът е убеден, че постигнатото обединение на парламентарното мнозинство около това решение се оценява позитивно от българските граждани.
Държавният глава връща за повторно обсъждане изменения чл. 14 от ИК, тъй като смята, че се създава
неравнопоставеност между българските граждани
при упражняване на активното им избирателно право по признак лично положение - в зависимост от място на пребиваване в чужбина.
Съгласно чл. 6 от Конституцията на Република България всички граждани са равни пред закона и е недопустимо ограничаване на правата им.
Изменената разпоредба на чл. 14, ал 1 не въвежда изрични ограничения за броя на секциите, които могат да бъдат разкрити в наше дипломатическо или консулско представителство.
Според президента поради точно определената територия, на която могат да се разкриват тези секции, в някои случаи това неминуемо ще доведе до
ограничения за упражняване на активното избирателно право на гражданите.
Разпоредбата на чл. 14, ал. 2, предвижда в населени места в държавите членки на Европейския съюз, в които няма дипломатически и консулски представителства, да се разкриват толкова секции, колкото са необходими, при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления.
Държавният глава не намира логика в различното третиране на избирателите на база само формален белег – наличие на дипломатическо или консулско представителство.
Държавният глава очаква да не бъдат приемани разпоредби, които са противоконституционни и нарушават основни права на българските граждани.
При наличие на такива, президентът ще упражни правомощието си да сезира Конституционния съд.
Решението на президента е безотговорно, неприемливо и единствено в услуга на целите на президента Ердоган
и турските политически интереси и амбиции в България, е становището на ВМРО, което беше публикувано в сайта на партията.