На 26 май 2016 година филиалът на Техническия университет-София в Пловдив празнува своята 30 годишнина. От създаването си досега висшето учебно заведение е обучило над 8500 инженери и в момента българската индустрия очаква следващия випуск технически кадри с висше образование, защото търсенето им в момента силно надвишава предлагането. На баланса между образование и бизнес ще бъде посветена кръглата маса “ 30 години успяваме заедно”, която ще започне в 15 часа на 26 май в Заседателната зала на Ректората. В нея ще вземат участие ръководителите на вуза, директори на 5 средни училища в Пловдив и 12 фирми, дарили лаборатории за обучение на студентите от Техническия университет - филиал Пловдив. Участници в кръглата маса ще бъдат и представители на 5 индустриални клъстера, в които Техническият университет - филиал Пловдив членува. Това са клъстер “Тракия икономическа зона”, клъстер “Информационни и комуникационни технологии- Пловдив”, клъстер “ Зелена синергия”, клъстер “Мехатроника и автоматизация” и Аутомотив клъстер България. В деня на празника японска фирма представи 9 модулна гъвкава автоматична монтажна система , с която студенти и ученици от техническите училища ще правят упражнения в продължение на 30 дни.
Официалната част на празника ще започне от 16,30 часа в аулата на Ректората. На 27 май ще бъдат открити Дните на Техническия университет-София и ще започне петата международна научна конференция ТЕХСИС 2016, в която ще вземат участие учени от България, Украйна, Беларус, Румъния, Чехия, Австрия, Франция, Турция и Нова Зеландия.
=Поздравителни адреси
Ръководството на Техническия университет - филиал Пловдив продължава да получава поздравления за своята годишнина от страната и чужбина. С топли думи за празника към своите преподаватели се обръщат завършилите вуза и работещи в САЩ и Европа инженери и научни работници. Поздравителни адреси са получени от сродни технически вузове в България, от Масачузетския технологичен институт в САЩ, от докторант на Техническия университет - филиал Пловдив, който работи с големия адронен ускорител ЦЕРН в Швейцария, от ректора на университета в Шън Жън - Китай, от народния представител Менда Стоянова, от областния управител Здравко Димитров и кмета на Пловдив Иван Тотев.
Днес висшето учебно заведение обучава студенти и докторанти в два факултета : Факултет електроника и автоматика” с 8 специалности и Факултет машиностроене и уредостроне също с 8 специалности. От създаването си през 1986 година досега вузът е обучил 8500 студенти. През последните 3 години академичното ръководство на Техническия университет - филиал Пловдив има обратна информация от завършилите инженери, че те се реализират 100-процентово в индустрията на България, а част от тях работят и в чужбина - предимно в ЕС.
Създаването на Филиал на Техническият университет в Пловдив става с държавен акт - Постановление на Министерския съвет №31 от 13.06.1986 година. В постанолвението е записано, че “Филиалът на ВМЕИ „Ленин”- София в гр. Пловдив има три факултета: 1. Факултет за специална подготовка (ФСП); 2. Факултет по машиностроене и уредостроене (ФМУ); 3. Факултет по електроника и автоматика (ФЕА). Първият ръководител на новия инженерен ВУЗ е доцент д-р Георги Стоилов, чието име днес носи аулата на ректората. Новото висше учебно завдение обаче не е създадено на “голо поле”, защото още през 1984 година в Пловдив започва да действа Висш учебно-производствен център и Център за автоматизация на инженерния труд, а от 1985 година е разкрит и Факултет по специална подготовка. Своя старт сред българските висши учебни заведения филиалът на Техническия университет в Пловдив дължи на оръжейната индустрия на България, за която той трябва да подготвя кадри, както и на индустриалните предприятия в Пловдив и региона, където студентите правят стажове и практическа подготовка. През 1986 година библиотеката на Техническия университет - филиал Пловдив наброява 800 тома учебна литература, 30 години по-късно в библиотеката има 100 000 тома.
Първият прием на студенти-първокурсници в Техническия университет - филиал Пловдив е за учебната 1987/19878 година, а дотогава са били обучавани студенти от трети курс. През 1989 година академичният състав на Техническия университет - филиал Пловдив достига 198 души. През 1990 година студентите получават общежитие и стол за хранене - една почти нова 14-етажна сграда, заедно с административен и учебен корпус.
През 2001 година с Решение на Министерския съвет №13 от 22 януари се закрива Факултета по специална подготовка в структурата на филиал-Пловдив на Техническия университет-София. През 2002 година е завършен строежа на ректората на вуза.
От 2012 година насам студентите на Техническия университет - филиал Пловдив стават първа сила в национални състезания по безпилотни летателни апарати и мобилни роботи.
През последните пет години Техническият университет-филал Пловдив изцяло насочи инженерната подготовка на своите студенти към нуждите на българската индустрия. Усещайки този стремеж към прамгатизъм на ръководството на Техническия университет - филиал Пловдив, български и чуждестранни фирми също реагираха с дарения на специализирани лаборатории за обучение на студентите. Само през 2014 година бяха открити:
лаборатория по Вградени микропроцесорни системи, спонсорирана от Джон сън културност България.
лаборатория по хардуерен дизайн, спонсорирана от Таймс ООД.
Център по роботика и автоматика, оборудван от фирма Мариана Хесетнъвълен САЩ