Първата група с френски туристи посети Влаховата къща - Музей на виното в Брестовица, която претърпя мащабен ремонт.
„Занемареният културен паметник беше възстановен и превърнат в Музей на виното”, съобщи кметът на Община „Родопи” Пламен Спасов.
Проектът предвиждаше реконструкция на къщата. По този начин ще се насърчи растежа на доходите и създаде заетост в селските райони. Подпомага се селския туризъм и туристическата инфраструктура, атракциите и съоръженията за посетители в селските райони.
„Реконструкцията представляваше създаване на посетителски център за представяне и експониране на местното природно и културно наследство, в случaя се изгради музей на виното, което е основен и традиционен местен занаят”, подчертават от администрацията на „Родопи”.
Сумата за ремонт възлиза на 332 хиляди 695 лева и се осигури по Програмата за развитие на селските райони с подкрепата на МИГ.
Ремонтните дейности се извършиха прецизно, за да се спазят всички изисквания на наблюдаващите обекта археолози.
Част от оборудването на Музея на виното предвижда експозиционни витрини, миндери, дървени столове и маси. Направен е и специален асма таван. Самата сграда вече се използва по предназначение.
В същото време България официално има своята винена столица. Това е именно село Брестовица.
Наименованието „Брестовица-столица на виното” вече е патентовано. Идеята в самото начало била да се намери начин, с който да се популяризира селото като атрактивна дестинация за винен туризъм.
Действията са синхронизирани и с Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите в България, които също са подкрепили начинанието, като са дали съгласие за патентоване на слоугъна.
Самото наименование ще се използва да популяризира винения туризъм в Брестовица. Патентът ще се държи от кметството и ще може да се дава на избите, за да популяризират региона и вината си. То ще може да се използва и на фестивали и конкурси. Основната цел е да се популяризират вината и винопроизводството в Брестовица.