Повече от 120 представители на всички музеи в България се събират за три дни в Пловдив за участие в Петата национална среща „Музеите и устойчивото развитие”, която на 8 и 9 юни ще се проведе в Дома на културата „Борис Христов”. На третия ден, 10 юни, са предвидени посещения на атрактивни исторически обекти в града.
Организатор на проявата е Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” на Министерство на културата, в партньорство с Българския национален комитет на ИКОМ. Домакини на своите колеги от страната са Регионален етнографски музей - Пловдив, Регионален исторически музей - Пловдив, Регионален археологически музей - Пловдив, Регионален природонаучен музей - Пловдив и Градска художествена галерия – Пловдив. Срещата се провежда с основното съдействие на Община Пловдив и с участието на Общински институт „Старинен Пловдив“. За гостите на форума, екипът на Градската художествена галерия е подготвил изложба на живописеца Михаил Лютов.
Програмата на Петата национална среща включва 45 презентации и прожекции на документални филми от фондовете на музеите, разпределени в четири подтеми:
1.  „Личност и време – чужденци, работили за България”.
2. „Археология и иманярство – спасените реликви”.
3. „Дарителите в българските музеи”.
4. „Ролята на музеите в опазване на биоразнообразието”.
Целите на Националната среща са да разгледа темите: връзки и последици от минало, настояще и бъдеще; обмен на информация и идеи, свързани с работата на музейните специалисти в контекста на устойчивото развитие; запознаване с археологически открития и спасени реликви; запознаване с културното ни наследство в региона, извън страната и др.
Възможностите за участие на всички български музеи със свои проекти в големия общонационален проект „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“ ще бъдат представени от специалистите на едноименната пловдивска фондация.
Заместник-кметът по култура и туризъм Амелия Гешева специално подчерта, че за устойчивото развитие на музеите и музейното дело е изключително важно специалистите да намерят нови подходи и механизми, чрез които да представят пред обществеността богатото съдържание на културното ни наследство.
 „Съдържанието и резултатите от националните срещи вече стават част от отчетните документи на българските правителства, информация за тях се изпраща в ЮНЕСКО. В резултат на тези срещи в България вече има музейна общност, в която хората се познават, обменят идеи, информация и изложби, а темата за устойчивото развитие повече не е абстрактно понятие“, обобщи по време на пресконференцията Валерия Димитрова, главен специалист в Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” на Министерство на културата.