Президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов потвърдиха в общо изявление, че България няма да участва в 4-странна флотилия в Черно море срещу Русия, информира dir.bg.
Вчера излезе неофициална информация, че премиерът е отказал да приеме предложение на румънския президент Клаус Йоханис България, Румъния, Турция и Украйна да създадат общ боен флот, който да неутрализира Русия. "Не ми трябва война в Черно море!", цитира Борисов в. "24 часа".
Няма нищо извънредно, което да се случва в държавата, увери днес държавният глава по време на съвместното изявление, в което участва и военният министър Николай Ненчев.
По думите на Плевнелиев информациите в медиите са донякъде слухове, донякъде неразбиране. Той призова да не се спекулира, че България ще прави "флотилии срещу някого", макар румънските им колеги наистина да повдигнали въпроса за нова инициатива в Черно море.
"Ние искаме да бъдем добър съсед на всички, никога не сме водили външна политика "срещу", отбеляза Плевнелиев.
Държавният глава подчерта, че участваме в инициативи на НАТО и припомни вчерашната позиция на България, която ще участва с до 400 военни в многонационална бригада на НАТО, базирана в съседна Румъния (решение за това се очаква на срещата на НАТО през юли в Полша).
"Румънските колеги повдигнаха въпроса за военно регионално сътрудничество в областта на морската отбрана, това може да е инициатива, която България ще подкрепи само в рамките на НАТО, тя не се различава от всичко друго, което правим. Всяка от държавите-членки може да участва. Става въпрос за учение, координация, на ротационен принцип, къде тук е сензацията и новото", попита президентът, който, според публикации, одобрил подобна флотилия.
От своя страна Борисов заяви, че флотилия, по начина, по който е била предложена от румънските премиер и президент, е отхвърлена и от президента, и от него, и от военния министър.
Той благодари на Росен Плевнелиев, че веднага е откликнал на поканата, за да изяснят тема, която касае всички български граждани, евроатлантическата ни ориентация и междусъседските отношения.
„Евроатлантическата ориентация на България е доказана, лоялността на България е доказана. И към ЕС, и към НАТО. На "Граф Игнатиево" непрекъснато се провеждат тренировки и учения, подготовка. Ние по- пронатовски от това, няма къде да бъдем”, подчерта Борисов.
Преди общото изявление с президента премиерът потвърди позицията си, като заяви:
"Аз искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, туристи – мир и любов. Не искам на курортите ни да се разхождат военни фрегати. Да изпратим корабите - военни, а не гранични, като флотилия срещу руските кораби, вече минава границата на това, което мога да допусна".
Той се закани, че ако се окаже, че военният и външният министър са поемали някакви ангажименти, "ще ги пратя на корабите да воюват те".
Николай Ненчев обаче заяви:
"Не сме водили разговори за изграждането на каквито и да е флотилии между Румъния, Турция и България. Действително имах среша с моя румънски колега, на която беше представена инициативата на Румъния и Турция за изграждане на флотилия, и помолих, ако се разглежда този въпрос, да е във формат политическо ръководство на НАТО. Т.е. никакви други ангажименти извън този контекст не сме приемали”.
Това се случи на фона на информацията, че Турция е спряла да приема мигранти, които й връщаме, което вероятно означава, че едностранно е прекратила споразумението с България за реадмисия.
Политици обвързаха двете събития, но няма потвърждение за това.