$Българите много често питат Британското посолство в София, както българската дипломатическа мисия  в Лондон  какво ще стане след Брекзита.
Непрекъснато поддържам в контакт с българския колега в Лондон, за да успокояваме хората. Уверямав ви, че на този етап няма никаква промяна". това каза днес в  Пловдив посланикът на Обединеното кралство у нас Ема Хопкинс. Тядобави, че засега няма никаква промяна в статута на българите, пребиваващи в Англия и тези, които искат да заминат за Острова.

Продължава да е голям интереса на младите българи към университетите в Обединеното кралство След референдума обаче мнозина се притеснявали какво ще стане с тях. "Надяваме се да постигнем споразумения, които да удовлетворят всички", каза Хопкинс и подчерта, че българските студенти запазват условията се като европейски граждани. Две години ще минат докато нещо започне да се променя"", каза Ема Хопкинс.

Днес тя посети общинската администрация в Пловдив, както и  две приемни семейства. След това гостува на Отделението по неонатология в МБАЛ "Пловдив". Това е нейното първо пътуване, с което иска да се запознае как върви процесът на деинституализация. Хопкинс припомни, че BBC излъчи филма "Изоставените деца на България".

"Институциите са лоши за децата, те най-добре се развиват в домашна среда", каза още тя.


В България сега  1318 деца, настанени в институции, заяви Иванка Шалапатова, шеф на фондация"За нашите деца". Миналата година пък в домове постъпили 800 хлапета. 70% от тях били до 1-годишна възраст. "Те няма къде да отидат, освен в приемни семейства", заяви Шалапатова. В допълнение на думите на Ема Хопкинс тя каза, че детето трябва да е най-близо до родното си семейство. "Ако отиде във Великобритания при приемни родители, после връщането му у нас става невъзможно", допълни Шалапатова.

Шефката на отделението по неонатология д-р Диана Аргирова заяви, че в момента нямат изоставени бебета. Иначе британски семейства могат да осиновяват българчета, поясни Ема Хопкинс